[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Lis 2017, 22:34



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: wzmianka o zawarciu małżeństwa pzrez rodziców
PostWysłany: 20 Cze 2017, 18:13 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Po raz pierwszy spotkałam się z sytuacją następującą. Sporzadziłam akt małżeństwa ślub był konkordatowy. W zapewnieniu jest informacja, że małżonkowie przed ślubem mieli wspólne dziecko. Z aktu urodzenia który jest w Źródle wynika, że dziecko było uznane przez ojca i nosi nazwisko ojca i dołączone matki np. Nowak-Kowalski (ojciec Nowak, matka Kowalska) Z zaświadczenia i zapewnienia wynika że po ślubie ojciec zostaje przy swoim, matka do swojego dodaje męża czyli Kowalska-Nowak i dzieci Kowalski(a)- Nowak czyli w przypadku dzieci człony w innej kolejności niż to jakie nosi obecnie dziecko.
Czy w takiej sytuacji jako, że nie jest to mój akt urodzenia powinnam do USC który go sporządził wysłać przez źródło projekt wzmianki aby ją dodali z urzędu, o treści : że rodzice dziecka zawarli małżeństwo w dniu..... i dziecko nosi nazwisko Kowalski-Nowak jak wynika z aktu małżenstwa nr.....i zgodnie z art.88. Czy Kierownik nie dodaje z urzędu wzmianki tylko rodzice powinni sami pojechać złożyć wniosek opłacić 11 zł i wtedy wpisać wzmiankę. Jak w takich sytuacjach należy postępować?

I jeszcze jedno pytanie w art 89 jest zapis, że jeżeli ojcostwo zostało ustalone to dziecko może nosić nazwisko ojca lub matki albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki i nazwiska ojca, a jak nie ma zgodnych oświadczeń to też matki i ojca. Czy kolejność członów przy uznaniu jest dowolna jeśli rodzice tak chcą czy zawsze powinno być najpierw matki potem ojca. Z tego aktu urodzenia, który jest w Żródle wynika że nadano dziecku nazwisko ojca i dołączono matki, czy tak można było zrobić czytając art.89?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: wzmianka o zawarciu małżeństwa pzrez rodziców
PostWysłany: 21 Cze 2017, 05:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
W art. 89, jeżeli rodzice dziecka składają oświadczenie to nazwisko dziecka może być tak zapisane : matka+ojciec lub ojciec+matka. Jeżeli oświadczenia nie ma, to kierownik usc z urzędu wpisuje nazwisko dla dziecka: matka+ojciec.
To nie projekt wzmianki wysyła Pani do kierownika usc, który sporządził urodzenia tylko zawiadamia Pani tego kierownika usc, że rodzice dziecka zawarli małżeństwo i zgodnie z oświadczeniem złożonym po zawarciu małżeństwa dzieci zrodzone z tego małżeństwa noszą nazwisko Kowalski(a)-Nowak. Tu nie ma zastosowania przepis art. 88 tylko art. 89 prim. Jeżeli dziecko ukończyło lat 13, potrzebna jest jego zgoda na zmianę nazwiska. Tu jest działanie z urzędu kierownika usc a nie na wniosek
W przypadku gdy dziecko ukończyło lat 13, kierownik usc musi się skontaktować z rodzicami dziecka, odnośnie uzyskania zgody tego dziecka.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: wzmianka o zawarciu małżeństwa pzrez rodziców
PostWysłany: 21 Cze 2017, 15:02 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Dziękuję :)


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: