[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 25 Lis 2017, 13:29



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: art 99 pasc
PostWysłany: 14 Cze 2017, 19:18 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Czy stosując art. 99 do aktu urodzenia z Norwegii do rejestru stanu cywilnego przenoszę tylko dane, które są zawarte w zagranicznym dokumencie? Czy od razu mogę wpisać również te dane, których dokument nie zawiera tj. nazwiska rodowe rodziców ich daty i miejsce urodzenia - na podstawie polskiego aktu małżeństwa? Czy dane dotyczące osoby zgłaszającej urodzenie powinnam pozostawić puste czy wpisać osobę (matkę) która składa wniosek o wpisanie tego aktu? Prosze o inf. pierwszy raz będę stosowała art.99 i mam wątpliwości?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: art 99 pasc
PostWysłany: 15 Cze 2017, 07:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Art. 104 ustawy a nie art. 99 ustawy ma zastosowanie. O dokumentach z Norwegii rozmawialiśmy wczoraj w części przeznaczonej dla urzędników w poz inne - proszę przeczytać.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: art 99 pasc
PostWysłany: 15 Cze 2017, 11:34 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Bardzo dziękuję Pani Krystyno za informację, że dokumenty z Norwegii robimy na podst. art.104. Dokument, który potwierdza urodzenie jest wystawiony przez ewidencję ludności i dlatego zasugerowałam się, że robimy na podst. art.99

Pani Krystyno a na przyszłość jeśli rejestruje się akt na podst. art.99 to wtedy do aktu wpisujemy te dane które są w zagranicznym dokumencie? Czy tak jak przy odtworzeniu wpisujemy od razu wszystkie dane a te brakujące na podstawie wcześniejszych polskich aktów? Czy dane osoby zgłaszającej pozostawiamy puste czy też też wpisujemy tj. osobę która wniosek złożyła?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: art 99 pasc
PostWysłany: 16 Cze 2017, 05:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Od razu wpisujemy wszystkie dane do polskiego aktu a wynika to z art.100 ust. 1 ustawy. Skoro polski konsul, jeżeli do niego do niego wpłynie wniosek o rejestrację zdarzenia jakim jest urodzenie czy zgon osoby, sporządza protokół i w tym protokole ma wpisać dane, o których mowa w ust. 2 i ust 3 art. 100 ustawy i ten protokół stanowi podstawę sporządzenia aktu przez kierownika usc (art. 101 ustawy), to kierownik usc też ma te dane wpisać do aktu stanu cywilnego sporządzanego w rejestrze stanu cywilnego. Kierownik usc nie sporządza protokołu zgłoszenia, bo nie ma takiej potrzeby - ma przecież rejestr stanu cywilnego, do którego dostępu nie ma polski konsul. Trzeba poprzez rejestr PESEL sprawdzić czy ta osoba, dla której sporządzamy akt stanu cywilnego ma akty/akt wcześniejsze sporządzone w Polsce i gdyby były te akty w księgach, trzeba je przenieść do rejestru stanu cywilnego (art. 125 ust. 2 ustawy - ostatnia część zdania od słów "albo w przypadku dokonywania czynności......"). Oczywiście przeniesieniu do rejestru podlegają tylko te akty, które podlegają przeniesieniu, czyli takie o których mówi art.28 ustawy. Po okresie przechowywania aktów w usc, nie przenosi się tych aktów do rejestru, tylko kierownik usc, który te akty przechowuje w księgach papierowych , ma zrobić z nich kserokopię i przesłać kierownikowi usc, który będzie sporządzał akt w trybie art. 99 ustawy. Czyli inaczej mówiąc do polskiego aktu wpisujemy dane z dokumentu zagranicznego, a gdyby nie było w zagranicznym dokumencie jakiś danych, które wymaga prawo polskie, to te dane "bierzemy" z polskich aktów stanu cywilnego. Taki akt ma wyglądać tak, jak wygląda akt sporządzony, gdy zdarzenie nastąpiło w Polsce (bez żadnych wzmianek o sprostowaniu i uzupełnieniu aktu).
Oczywiście w przypadku gdyby wcześniejszych aktów tej osoby, dla której sporządzamy akt w trybie art. 99 ustawy w Polsce nie było a wnioskodawca nie dostarczył zagranicznych odpisów aktów aktów , to akt sporządzony w rejestrze, będzie zawierał tylko te dane, które są zawarte w zagranicznym dokumencie. Gdyby te odpisy aktów zagranicznych, wnioskodawca odnalazł w terminie późniejszym, to na jego wniosek uzupełnimy czy sprostujemy ten "nasz akt", w terminie późniejszym.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: art 99 pasc
PostWysłany: 16 Cze 2017, 14:28 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Pani Krystyno dziękuję za tak dokładną informację :) jest Pani niezastąpiona :)


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: