[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 12:10Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 29 Mar 2017, 14:28 

Rejestracja: 21 Mar 2012, 12:25
Posty: 40
Witam!
Mam niecodzienną sprawę, dlatego proszę o pomoc :) .

Dziecko urodzone w 2005r. w Wielkiej Brytanii (rodzice obywatelstwo polskie), akt sporządzony w moim USC.

Matka dziecka powtórnie wyszła za mąż w 2015 roku w Wielkiej Brytanii, akt małżeństwa również wpisany, (mąż obywatelstwo indyjskie, kobieta przyjęła nazwisko męża).

W Wielkiej Brytanii w Sądzie dziecko to zostało adoptowane (tak twierdzi matka) i sporządzono nowy akt urodzenia, dziecko nosi nazwisko męża matki.
Biologiczny ojciec dziecka pozbawiony został władzy rodzicielskiej przez tamtejszy Sąd.

Kobieta przyjeżdza do Polski i chce uregulować wszelkie sprawy urzędowe(w chwili obecnej nie jestem jeszcze w posiadaniu tych dokumentów, jednak muszę udzielić odpowiedzi zainteresowanej).

Jak postąpić w tej sytuacji, czy mogę wpisać nowy akt urodzenia dziecka, co z aktem juz wpisanym, czy przysposobienia (adopcja angielska, jak twierdzi matka dziecka) oraz orzeczenie Sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej ojca powinno być potwierdzone przez nasz Sąd?

Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam. :D


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 29 Mar 2017, 15:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Proszę powiedzieć kobiecie, że bez złożenia dokumentów nie udzieli Pani żadnych informacji a co do zasady, to przysposobienie dziecka nie powoduje sporządzenia nowego aktu urodzenia dla dziecka. Do dotychczasowego aktu wpisuje się tylko informację, że dziecko zostało przysposobione i przez kogo przysposobione. Władzą rodzicielska się nie zajmujemy, to sprawa dla sądu.
Jak już Pani będzie miała te dokumenty, to proszę zobaczyć czy na tym dokumencie zagranicznym, który już uwzględnia przysposobienie dziecka, numer tego aktu jest taki sam, jak na akcie urodzenia transkrybowanym w roku 2005 - jest w aktach zbiorowych.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 30 Mar 2017, 06:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym potwierdzeniem przez sąd, bo takiego słowa, jak "potwierdzenie" przez sąd polski, orzeczenia sądu obcego nie zawiera żaden z przepisów prawa polskiego. Kierownik usc uznaje orzeczenia wydane przez sądy państw obcych w trybie Kpc, jeżeli zostały one wydane po dniu 1 lipca 2009r, jeżeli orzeczenia te mają stanowić podstawę naniesienia wzmianki dodatkowej do aktu stanu cywilnego. W pierwszej kolejności, jak już Pani otrzyma te dokumenty, to proszę sprawdzić ten numer odpisu aktu, o którym pisałam powyżej, bo być może kobieta przyniesie odpis aktu z takimi informacjami, jak zawiera nasz odpis skrócony aktu a jej się tylko wydaje, że nowy akt urodzenia został sporządzony dla dziecka i proszę zażądać tego orzeczenia o przysposobieniu wraz z jego urzędowym tłumaczeniem na j. polski.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 30 Mar 2017, 11:26 

Rejestracja: 21 Mar 2012, 12:25
Posty: 40
Bardzo dziękuję i serdecznie Panią pozdrawiam :D .


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 11 Maj 2017, 12:29 

Rejestracja: 21 Mar 2012, 12:25
Posty: 40
Witam!

Dziecko urodzone w 2005r. w Wielkiej Brytanii (rodzice obywatelstwo polskie), akt transkrybowałam w 2007r.

Matka dziecka przesłała dokumenty sporządzone w Wielkiej Brytanii w celu dokonania zmiany nazwiska i danych ojca dziecka.
Otrzymałam "poświadczoną kopię aktu", w którym to wymienione dziecko zostaje adoptowane przez męża matki (obywatelstwo indyjskie), wpisana jest data zarządzenia adopcyjnego od której adopcja zaczęła obowiązywać oraz nowe nazwisko dziecka.
Dalej zamieszczona jest adnotacja, że jest to kopia aktu Rejestru Dzieci Adoptowanych przechowywanym w Centralnym Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ponadto dołączono zarządzenie adopcyjne , w którym to Sąd Rodzinny w Centralnym Sądzie Rodzinnym zarządza, że dziecko zostało zaadaptowane przez męża matki i nakazuje dokonać wpisu w Rejestrze Dzieci Adoptowanych.

Czy postąpię prawidłowo, jeśli pod aktem urodzenia dziecka z 2007r. sporządzę wzmiankę o przysposobieniu (a możę o adopcji, zgodnie z zarządzeniem Sądu w Gibson???) wpisując imię i nazwisko ojca (bo takie dane tylko posiadam), oraz informację, że dziecko nosi nazwisko ojca (nowego)?

Z góry dziękuję za pomoc i cieplutko pozdrawiam :D .


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 11 Maj 2017, 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak, jak Pani napisała to będzie prawidłowo. Naniesiemy wzmiankę do aktu urodzenia dziecka o treści: "Zarządzeniem Sądu....dziecko, którego akt dotyczy zostało przysposobione przez męża matki .....imię i nazwisko. Dziecko nosi nazwisko ojca.."
Napiszemy przysposobione, bo takie pojęcie zawiera Kriop, a słowo adopcja, to takie słowo potocznie używane w Polsce na określenie przysposobienia.
Z tego dokumentu o przysposobieniu widać, że w Wielkiej Brytanii jest prowadzony centralny rejestr dzieci przysposobionych, jakiego w Polsce nie ma, czyli podstawą naniesienia wzmianki do aktu jest ten dokument, o którym mowa w art. 24 ust. 2 pkt 6 ustawy.
My kiedyś na tym Forum rozmawialiśmy o odpisie aktu z rejestru przysposobienia i z tego co ja pamiętam, to w Wielkiej Brytanii jest tak, że jak dziecko jest przysposobione, to odpisu aktu z usc już się nie wydaje i nie zamieszcza się przy tym akcie urodzenia dziecka informacji o przysposobieniu. Wydaje się tylko poświadczoną kopię aktu z tego rejestru.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: NOWY AKT URODZENIA DZIECKA
PostWysłany: 11 Maj 2017, 14:25 

Rejestracja: 21 Mar 2012, 12:25
Posty: 40
Serdecznie dziękuję Pani Krystyno :D :D :D


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: