[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 27 Cze 2017, 04:01

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: nazwisko dziecka w latach 1955-1959
PostWysłany: 24 Lut 2017, 15:04 

proszę o pomoc bardziej doświadczonych. Matka panna - nazwisko KRZ i rodzi córke w 1955 roku na nazwisko KRZ w AU. Matka jest panną i na jej wniosek przy urodzeniu kier. usc wpisuje imię ojca dziecka Stanisław (wpisane jest tylko imię ojca).
Dwa lata po urodzeniu dziecka czyli w 1957 Sąd orzeka ze ojcem dziecka jest Stanisław ale nazwisko KO. Sąd w orzeczeniu podaje ze ojcu nie bedzie służyć władza rodzicielska. (w orzeczeniu nie ma ani słowa o nazwisku jakie nosi dziecko po stwierdzeniu ojcostwa przez sąd).
Dwa lata pózniej czyli w 1959 matka dziecka zawiera małżeństwo z Edwardem NI. i ten Edward (mąż matki) uznaje tę córkę z 1955 roku za swoją. W oświadczeniu złożonym przed Kierownikiem USC przez matkę dziecka i jej męża nie ma nic o nazwisku dziecka -- są tylko ich podpisy i kierownika USC.

Moje pytanie brzmi jakie nazwisko rodowe powinna miec ta kobieta teraz?

W PESEL i AM kobieta ma wpisane nazwisko i nazwisko rodowe: ojca biologicznego czyli KO .
Skoro ojca biologicznego pozbawiono władzy rodzicielskiej to czy to jest prawidłowe że nosi jego nazwisko rodowe - powinna albo matki KRZ albo nazwisko męża matki NI.
Nie wiem jak prawo wtedy działało z automatu...proszę o sugestię.
Teraz mam zmigrować jej AU....

Offline Profil  

Temat postu: Re: nazwisko dziecka w latach 1955-1959
PostWysłany: 24 Lut 2017, 16:15 
Awatar użytkownika

Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, dlaczego pojawiło się uznanie dziecka, skoro dziecko ojca miało? To, że ojciec biologiczny był pozbawiony władzy, to kwestia nie wypływająca na treść aktu. Chyba że w tamtych latach prawo dopuszczało takie dziwne z dzisiejszego punktu widzenia kombinacje, że można było uznać dziecko, które miało ojca pozbawionego władzy.

Offline Profil  

Temat postu: Re: nazwisko dziecka w latach 1955-1959
PostWysłany: 17 Mar 2017, 09:40 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Dobre pytanie zadał mój przedmówca. Trzeba zobaczyć jakie dokumenty są w aktach zbiorowych do aktu urodzenia. bo może jet w nich postanowienie sądu o zaprzeczeniu ojcostwa tylko nie zostało to odnotowane w akcie urodzenia i przeczytać Kodeks rodzinny z 1950r.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości