[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 09:21

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: zmiana numeru PESEL
PostWysłany: 22 Lut 2017, 10:53 

Witam. czy ktoś wie jak w źródle wygląda zmiana nr PESEL. Osoba w akcie urodzenia i w akcie małżeństwa ma inna datę urodzenia niż wynika z PESEL? Proszę pomóżcie co należy zrobić?

Offline Profil  

Temat postu: Re: zmiana numeru PESEL
PostWysłany: 22 Lut 2017, 12:41 
Awatar użytkownika

Sprawa nie należy do kierownika usc i nie trzeba sobie tym zaprzątać głowy. To jest zakres obowiązków ewidencji ludności. Art. 19 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności mówi, że numer pesel jest zmieniany w przypadku:
pkt 1 - sprostowania daty urodzenia,
pkt 2 - zmiany płci,
pkt 3 - nadania nr pesel na skutek omyłki organu administracji (...).

A kto i kiedy występuje o zmianę nr pesel określa ust. 3 tego art. organem, właściwym do wystąpienia o zmianę numeru pesel jest
pkt 1 - kierownik usc dokonujący w akcie zmian, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 (czyli np. prostujący akt urodzenia o datę urodzenia albo wpisujący wzmiankę w akcie, że sąd zmienił datę urodzenia albo zmienił płeć osoby) i
pkt 2 organ, który wystąpił o nadanie nr pesel z urzędu lub przyjął wniosek o nadanie tego numer ... w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3 (czyli ewidencja ludności, która do 2015 występowała o nadawanie peseli a po 2015 również kierownik usc ).

Skoro jak napisałaś w akcie urodzenia i małżeństwa masz dobrą datę i nic nie prostujesz a aktach (tylko pesel jest błędnie nadany niezgodnie z datą jaką masz w aktach) to jest to sprawa organu ewidencji ludności i nie należy przekraczać swoich uprawnień (w moim mniemaniu wystąpienie o zmianę nr pesel, kiedy nie ma sie do tego uprawnienia jest jego przekroczeniem).

Zwracam uwagę, że chodzi o kierownika usc, który prostuje datę urodzenia w akcie urodzenia bo przecież to jasno i wyraźnie jest w ustawie napisane (co pogrubiłam) a nie "prostujący datę w peselu" - bo spotkałam sie z taką (nie wiem skąd) wziętą interpretacją, że nawet jak w akcie urodzenia i małżeństwa data jest dobra, a pesel z nimi niezgodny to kierownik występuje o zmianę nr pesel bo sobie "poprawia tą datę" w rejestrze pesel ... co oczywiście jest bzdurą.

Offline Profil  

PostWysłany: 22 Lut 2017, 13:33 

Dziękuję Pani Krystyno za odpowiedź. Tylko, że ja mam w zakresie jeszcze ewidencje ludności i nie wiem co mam teraz zrobić?

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Mar 2017, 09:15 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Może odezwie się ktoś kto prowadzi ewidencję ludności i podpowie Pani, jak to technicznie należy z urzędu zmienić ten numer w PESEL; nie wiem czy nie trzeba będzie wystąpić o nowy numer a ten skasować. Poczekamy, może ktoś się odezwie.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości