[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 27 Cze 2017, 03:57



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: krio art. 88-3 przed sądem?
PostWysłany: 13 Lut 2017, 10:23 

Rejestracja: 09 Lis 2013, 19:24
Posty: 60
Witam, przedstawię sytuację: orzeczono właśnie wyrok rozwodowy kobiety, która za kilka dni urodzi dziecko. kobieta właśnie powróciła do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa (rodowe w tym przypadku), chciałaby też aby dziecko (domniemanie ojc. , gdyż urodzi się przed upływem 300 dnia) nosiło nazwisko matki. W akcie urodzenia dziecka ojcem będzie były mąż, kobieta twierdzi że to on jest faktycznie ojcem. W AM pozycja nazwisko dzieci: jest nazwisko ojca. Kobieta twierdzi że przed rozwodem przed sądem złożyła oświadczenie wspólnie z mężem o nazwisku dziecka: tzn że dziecko będzie nazywać się tak jak matka ( nazwisko rodowe). Czy taka sytuacja mogła mieć miejsce? Czy sąd ma takie uprawnienia? Jest to pierwsze dziecko z małżeństwa.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: krio art. 88-3 przed sądem?
PostWysłany: 13 Lut 2017, 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4783
Pochwały: 30
Sąd nie ma takich uprawnień do przyjmowania oświadczenia z art.88 par. 3 Kriop, jest to uprawnienie do złożenia takiego oświadczenia wyłącznie przed kierownikiem usc i to w przypadku ściśle zapisanym w w/w artykule, to znaczy przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonków. Może i ci małżonkowie coś powiedzieli przed sądem ale na pewno nie można uznać tej wypowiedzi za skuteczne złożenie oświadczenia w trybie art. 88 par. 3 Kriop.
Jak się już dziecko urodzi, to b. małżonkowie muszą przyjść razem do usc, bo jest to wspólne dziecko małżonków, pomimo, że rodzice dziecka już małżeństwem nie są ale domniemanie zapisane w art.88 par. 1 istnieje i przy sporządzeniu aktu urodzenia dla tego dziecka złożyć takie oświadczenie, o którym mówi art. 88 par. 3 Kriop. Wówczas sporządzimy akt urodzenia dziecka na nazwisko matki, czyli na takie nazwisko, jakie wynika z oświadczenia i ten protokół prześlemy do kierownika usc miejsca sporządzenia aktu małżeństwa celem dodania wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa o zmianie nazwiska dziecka z nazwiska ojca na nazwisko matki dziecka. Tylko zanim Pani przyjmie to oświadczenie, to musi Pani zobaczyć ten akt małżeństwa, czy faktycznie ta matka dziecka ma odnotowane w akcie małżeństwa w formie wzmianki dodatkowej oświadczenie z art. 59 Kriop.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: krio art. 88-3 przed sądem?
PostWysłany: 13 Lut 2017, 14:35 

Rejestracja: 09 Lis 2013, 19:24
Posty: 60
tyle tylko że a 88-3 jest mowa o "małżonkach", a oni są już po rozwodzie


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: krio art. 88-3 przed sądem?
PostWysłany: 13 Lut 2017, 17:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4783
Pochwały: 30
Przyznaję rację, nie można oświadczenia z art. 88 par. 3 Kriop przyjąć po ustaniu małżeństwa, bo przepis prawny wyraźnie wskazuje na złożenie tego oświadczenia przez małżonków a o wspólnym dziecku małżonków można mówić tylko gdy dziecko urodzi się w czasie trwania małżeństwa a nie po jego ustaniu. Czyli trzeba będzie sporządzić akt urodzenia dziecka na nazwisko takie jakie wynika z aktu małżeństwa tych małżonków. Skoro kobieta pragnie aby dziecko nosiło jej nazwisko, to pozostaje tylko, po sporządzeniu aktu urodzenia dziecka - administracyjna zmiana nazwiska.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron