[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 21 Sie 2017, 08:34



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: AKT ADOPCJI Z WIELKIEJ BRYTANII
PostWysłany: 09 Lut 2017, 19:11 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Mam taką sytuację i nie bardzo wiem jak postąpić? Dziecko, które kilka lat temu urodziło się we Francji (rodzice Polka i Francuz) ma transkrybowany akt w Polsce. Matka dziecka zawarła drugie małżeństwo z Brytyjczykiem. (ojciec biologiczny dziecka zmarł). Dziecko zostało adoptowane przez drugiego męża w Wielkiej Brytanii. Kobieta przyjechała do Polski i złożyła wniosek o transkrypcję dokumentu który nazywa się akt adopcji, W tym dokumencie oprócz danych rodziców (tu już są dane nowego ojca) jest oznaczenie sądu, który wydał postanowienie o adopcji.
Czy taki dokument można transkrybować w dowolnym usc czy powinien dokonać transkrypcji a może odtworzenia urząd stanu cywilnego, który transkrybowł ten francuski akt urodzenia dziecka z uwagi na konieczność utajnienia tego aktu. Jak powinnam postąpić.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: AKT ADOPCJI Z WIELKIEJ BRYTANII
PostWysłany: 10 Lut 2017, 07:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Bożeno, to dziecko już ma sporządzony akt urodzenia w Polsce, więc drugiego aktu urodzenia dla tego dziecka już się nie sporządza. Poza tym polskie prawo nie przewiduje sporządzenia w rejestrze stanu cywilnego aktów adopcji, tak jak to przewiduje prawo brytyjskie. Czy sąd brytyjski unieważnił akt urodzenia dziecka sporządzony we Francji tego nie wiemy, bo nie mamy tego orzeczenia sądu brytyjskiego, po za tym jest to o tyle wątpliwe z uwagi na fakt, że żaden sąd nie unieważnia aktów zagranicznych a takim dla sądu brytyjskiego jest ten akt francuski. Czy akt francuski podlega utajnieniu, to też nie nasz problem, bo kierownik usc mając w rejestrze stanu cywilnego polski akt urodzenia dziecka odnosi się tylko do polskiego aktu urodzenia. W sytuacji gdy przysposobienie dziecka zostało dokonane za granicą przez sąd państwa obcego do polskiego aktu urodzenia dziecka można dodać tylko wzmiankę o przysposobieniu dziecka dziecka przez męża matki, w którym jako ojca dziecka wskazuje się tego mężczyznę, który przysposobił dziecko (art. 71 ust. 3 w zw. z art. 72 ust. 4 ustawy). Tylko aby dodać taką wzmiankę na podstawie orzeczenia sądu państwa obcego, kierownik usc musi mieć to orzeczenie sądu brytyjskiego, bo przed dodaniem tej wzmianki musi uznać to orzeczenie, jeżeli wyrok sądu zagranicznego został wydany po 1 lipca 2009r. W tym przypadku uznania dokonuje się na podstawie art. 1145 Kpc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: