PLUSC
http://usc.pl/

transkrypcja aktu urodzenia ze wzmiankami
http://usc.pl/viewtopic.php?f=21&t=10995
Strona 1 z 1

Autor:  ewa111 [ 04 Sty 2017, 13:55 ]
Temat postu:  transkrypcja aktu urodzenia ze wzmiankami

Witam serdecznie
Bardzo proszę o pomoc
otrzymałam do transkrypcji akt urodzenia dziecka z Belgii. W akcie urodzenia dziecka wpisany jest mąż matki jako ojciec dziecka.
Następnie są w akcie dwie wzmianki. pierwsza o zaprzeczeniu ojcostwa przez męża matki( na podstawie wyroku sądu ... w Polsce.Druga o złożonym oświadczeniu przez ojca biologicznego.
Mam obawy do tej transkrypcji ze wzmiankami. Pierwszy raz spotykam się z takim aktem.
Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam Państwa iżyczę wszelkiego Dobra w Nowym Roku

Autor:  kierownik1966 [ 04 Sty 2017, 23:43 ]
Temat postu:  Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmiankami

A czy ten odpis nie wygląda identycznie, jak polski odpis zupełny aktu urodzenia, gdzie są wpisane dwie wzmianki: o zaprzeczeniu ojcostwa i o uznaniu? Transkrypcja to wierne przepisanie. Jak nie transkrybować, to można odtworzyć. Masz wybór :)

Autor:  Krystyna [ 05 Sty 2017, 07:43 ]
Temat postu:  Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmiankami

Taki odpis aktu zagranicznego wygląda tak, jak polski odpis zupełny aktu urodzenia dziecka. Czy ten odpis aktu urodzenia dziecka będziemy odtwarzać czy transkrybować, to dopiero zastanowimy się, jak zażądamy dokumentu uznania ojcostwa dziecka. O ile nie mamy wątpliwości odnośnie zaprzeczenia ojcostwa męża matki, bo dokonane jest przed sądem, to mamy wątpliwości odnośnie faktu czy uznanie ojcostwa dziecka o obywatelstwie polskim, zgodne jest z prawem polskim, czyli art. 73 par. 1 Kriop. Chodzi tu o oświadczenie matki dziecka, co ta matka dziecka oświadczyła ; czy wyraziła zgodę na uznanie dziecka czy oświadczyła, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna, który przyznał się do ojcostwa dziecka. W pierwszym przypadku nie mamy skutecznego przyjęcia oświadczenia o uznaniu ojcostwa, w drugim - mamy. Czyli trzeba ten dokument uznania zobaczyć. Gdyby uznanie ojcostwa dziecka było nieskuteczne w świetle prawa polskiego, to trzeba przyjąć ponownie oświadczenia o uznaniu ojcostwa dziecka a wówczas można byłoby transkrybować ten dokument, bo uznanie ojcostwa dziecka jest skuteczne od dnia urodzenia dziecka a nie od dnia jego złożenia. Zakładając nieskuteczność uznania ojcostwa w świetle prawa polskiego i brak ponownego oświadczenia o uznaniu ojcostwa dziecka, zgodnie z prawem polskim, odtworzymy akt urodzenia dziecka z tą wzmianką o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki, dodamy wzmiankę o danych kryjących ojca i zmianie nazwiska dziecka na takie nazwisko matki, jakie nosiła ona w chwili urodzenia dziecka i poczekamy na skuteczne złożenie oświadczenia uznania ojcostwa, jak ono już będzie, to dopiero dodamy trzecią wzmiankę dodatkową do aktu urodzenia dziecka o danych ojca, który uznał ojcostwo dziecka i zmianie nazwiska dziecka, jeżeli to nazwisko dziecka ulegnie zmianie.
Krystyna

Autor:  ewa111 [ 09 Sty 2017, 14:31 ]
Temat postu:  Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmiankami

Dziękuję serdecznie Państwu za udzieloną odpowiedź.
Bardzo mi pomogła.
Pozdrawiam serdecznie

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/