[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 12:11Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dziecko urodzone za granicą NIEMCY
PostWysłany: 04 Sty 2017, 08:56 

Rejestracja: 21 Lip 2015, 07:26
Posty: 21
Mam taką sytuację: matka jest w związku małżeńskim i urodziła dziecko w Niemczech. Przedstawiła tam akt małżeństwa i akty urodzeń swoje i męża, jednak żądają od niej jeszcze podpisu męża. Mąż nie wyraża chęci i ochoty aby złożyć ten podpis. Nie może więc sporządzić aktu urodzenia dziecka za granicą bez jego podpisu. Co może zrobić w takiej sytuacji?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dziecko urodzone za granicą NIEMCY
PostWysłany: 04 Sty 2017, 13:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Matka może przedstawić dokument ze szpitala, że dziecko urodziła a wówczas sporządzimy akt urodzenia dziecka w trybie art. 99 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dziecko urodzone za granicą NIEMCY
PostWysłany: 04 Sty 2017, 14:53 

Rejestracja: 21 Lip 2015, 07:26
Posty: 21
Też o tym myślałam. Więc musi przedstawić dokument ze szpitala, przetłumaczyć go i wtedy rejestrujemy urodzenie na podstawie art.99? Nigdy nie miałam jeszcze takiej sytuacji, więc dlatego pytam bardziej doświadczonych.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dziecko urodzone za granicą NIEMCY
PostWysłany: 05 Sty 2017, 07:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Art.99 ustawy wyraźnie wskazuje, że można dokonać w rejestrze stanu cywilnego rejestracji urodzenia lub zgonu ( a rejestracja takiego zdarzenia to sporządzenie aktu stanu cywilnego - art. 3 ustawy), jeżeli zdarzenie nastąpiło poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i nie zostało tam zarejestrowane. To jest właśnie nasz przypadek. Zdarzenie nastąpiło za granicą, bo kobieta na terenie Niemiec urodziła dziecko. Nie zostało to zdarzenie tam zarejestrowane w formie aktu urodzenia, bo nie zostały spełnione przesłanki prawa niemieckiego - ojciec dziecka nie złożył podpisu, co spowodowało, że dziecko niemieckiego aktu urodzenia nie ma.
W przypadku zastosowania art. 99 ustawy dokumentem niezbędnym jest potwierdzenie faktu, że zdarzenie za granicą nastąpiło (art. 99 ust. 4 ustawy), i takim dokumentem jest dokument wydany przez szpital. Sposób postępowania kierownika usc, na wniosek matki dziecka (art. 99 ust. 2 ustawy - matka jest przedstawicielem ustawowym dziecka), jest taki sam, jakby zdarzenie nastąpiło w Polsce na podstawie karty urodzenia dziecka, z tym że zamiast karty urodzenia wydanej przez polski szpital mamy dokument ze szpitala niemieckiego, poświadczający fakt urodzenia dziecka przez kobietę, której tożsamość jest ustalona..
Otwieramy więc akt małżeństwa rodziców i akt urodzenia dziecka i do polskiego aktu urodzenia dziecka wpisujemy; nazwisko dziecka takie jakie wynika z aktu małżeństwa jego rodziców, imię dziecka podane przez matkę dziecka, płeć, datę i miejsce urodzenia dziecka z dokumentu niemieckiego, dane rodziców dziecka z polskiego aktu małżeństwa, sprawdzając czy dane matki dziecka z niemieckiego dokumentu są zgodne z danymi z polskiego aktu małżeństwa.
Wszystkie dokumenty zagraniczne, sporządzone w j. obcym składane kierownikowi usc muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza, o którym jest mowa w art. 31 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dziecko urodzone za granicą NIEMCY
PostWysłany: 05 Sty 2017, 08:30 

Rejestracja: 21 Lip 2015, 07:26
Posty: 21
Wielkie dzięki Pani Krystyno. Jak zwykle można na Panią liczyć. Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: