[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 12:10Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmianką
PostWysłany: 27 Gru 2016, 16:17 

Rejestracja: 27 Gru 2016, 16:04
Posty: 1
Proszę o pomoc. Zwróciła się do nas Pani z wnioskiem o transkrypcję jej aktu urodzenia z Hiszpanii. Przedłożyła akt urodzenia ze wzmianką dot. zmiany jej nazwiska. Osoba pełnoletnia, zmiana nazwiska z tym roku. Zgodnie z wytycznymi organu nadzoru, akt powinien zostać transkrybowany wraz ze wzmianką - wydaje się to oczywiste, ale problemem jest to, że w BUSCu nie przewidziano takiej sytuacji...
Czy ktoś spotkał się już z takim problemem i jak udało się go rozwiązać.


Ostatnio edytowany przez awin, 29 Gru 2016, 22:56, edytowano w sumie 1 raz

Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmianką
PostWysłany: 28 Gru 2016, 07:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Wysłać pismo do Ministra Cyfryzacji opisując sytuację i zapytać jak długo jeszcze to źródełko - bagienko będzie uniemożliwiało pracę kierownikowi usc, bo jak widać z tym zespołem do spraw naprawy tego źródełka- bagienka, w składzie którego jest Prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP, będący jednocześnie z-cą dyr. departamentu w Ministerstwie Cyfryzacji, to jakaś ściema. Powtarza się sytuacja ze ZMOKU-u, tam też był zespół, który miał zrobić dobry system komputerowy a nic nie zrobił i ZMOKU-u padło śmiercią naturalną.
Technicznie to proszę spróbować zrobić tak; transkrybować akt bez wzmianki i dodać wzmiankę o zmianie nazwiska. Na to samo wyjdzie, bo data transkrypcji aktu i data wzmianki będzie ta sama a i tak zmianę nazwiska osoby, dla której akt stanu cywilnego jest sporządzony dodaje się w formie wzmianki dodatkowej do aktu z datą z która ta zmiana nazwiska nastąpiła.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmianką
PostWysłany: 28 Gru 2016, 18:26 

Rejestracja: 19 Sie 2015, 19:48
Posty: 220
Pochwały: 1
wytyczne i wyjaśnienia wyjaśnieniami
a może raczej zaciemnienia?
tak myślę że jak chodzi o zmianę nazwiska obywatela polskiego to trzeba raczej stosować przepisy

imię i nazwisko oraz zdolność do czynności prawnych osoby fizycznej podlegają jej prawu ojczystemu - art. 15 i art. 11 ustawy z dnia 4 lutego 2011r. Prawo prywatne międzynarodowe
skuteczność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej orzeczonej zmiany nazwiska dikonanej poza granicami kraju oraz w konsekwencji możliwość wpisania do polskiego aktu stanu cywilnego wzmianki dodatkowej o niniejszej zmianie winna być oceniana przez pryzmat prawa polskiego. Obowiązujące w Polsce regulacje prawne w omawianym zakresie, przewidują możliwość zmiany imienia i nazwiska w trybie administracyjnym – ustawa o zmianie imienia i nazwiska


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja aktu urodzenia ze wzmianką
PostWysłany: 29 Gru 2016, 07:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Małgosiu, wszystko się zgadza, jeżeli zmiana nazwiska pełnoletniego obywatela polskiego nastąpiła poza granicami kraju w trybie administracyjnym a tak przyjęłam, bo z wypowiedzi awin nie wynika, że zmiana nazwiska nastąpiła na podstawie orzeczenia sądu. Ale skoro są wątpliwości w jakim trybie nastąpiła zmiana nazwiska czy w trybie administracyjnym czy na podstawie orzeczenia sądu, to poproszę awin o wyjaśnienie.
Art. 15 ppm wskazuje na prawo ojczyste a zakładając, że wpisany akt urodzenia dot. obywatela polskiego, prawem ojczystym obywatela polskiego regulującym zmiany nazwiska jest ustawa o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2008r., czyli w czasie jej obowiązywania gdy nazwisko obywatela polskiego zostało zmienione poza granicami kraju - zostało zmienione w tym roku, co wynika z wypowiedzi awin.
Pełnoletni obywatel polski może zmienić nazwisko na dowolnie wybrane w trybie administracyjnym i na podstawie polskiej ustawy o zmianie imienia i nazwiska i na podstawie ustawy państwa obcego a wynika to z art 4 ust. 1 tej ustawy z 2008r.
Nie mógł obywatel polski zmienić w trybie administracyjnym nazwiska za granicą w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy, czyli ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk, bo zapis art. 1 ust. 1 tej ustawy był zupełnie inny i brzmiał:" Zmiana imienia i nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię i nazwisko może nastąpić na jego wniosek na zasadach określonych w przepisach niniejszej ustawy". Ten zapis "na zasadach określonych w przepisach niniejszej ustawy", wyłączał nam zastosowanie prawa obcego w administracyjnej zmianie nazwiska obywatela polskiego.
W obecnie obowiązującej ustawie o zmianie imienia i nazwiska, takiego wyłączenia prawa obcego już nie ma.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: