[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Sty 2018, 10:55Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 13 Lut 2015, 13:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2012, 13:30
Posty: 537
Miejscowość: Częstochowa
Na stronie Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP (http://www.susc.pl), w dziale aktualności, zostały dziś opublikowane najnowsze uwagi dotyczące aplikacji Źródło, które zostały przesłane do Pana Ministra, a także do wiadomości departamentów: spraw obywatelskich i rejestrów państwowych, COI, a także do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zachęcam do lektury i publikowania komentarzy - z pewnością macie Państwo także swoje spostrzeżenia. Bezpośredni link TUTAJ


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 13 Lut 2015, 14:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
Bardzo słuszna uwaga dotycząca podpisów wyłącznie na ostatniej stronie protokołów. Zastanawiam się, czy nie byłoby dobrą praktyką parafowanie przez interesantów każdej strony protokołu, żeby potem nie było wątpliwości, iż wiedzieli, co podpisują, a ponadto zszywanie kartek z przybiciem pieczęci, tak jak to robią np. notariusze lub tłumacze przysięgli.

Zastanawiam się jednak, który przepis mówi o wyjmowaniu akt zbiorowych migrowanego aktu i przenoszenia ich w inne miejsce wraz z nadaniem nowego numeru?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 13 Lut 2015, 15:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Przemek tylko zszywanie kartek jest niezgodne z instrukcją archiwalną - w dokumentach kategorii A nie wolno używać, żadnych elementów metalowych.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 13 Lut 2015, 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
A, no to jesteśmy w czarnej d...ziurze. Latające luzem kartki z protokołu uznania ojcostwa lub zapewnienia.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 13 Lut 2015, 22:48 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Źródełko to raczej powinni nazwać Bagienko


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 15 Lut 2015, 17:33 

Rejestracja: 05 Mar 2012, 19:47
Posty: 151
Dziękujemy, że podjęliście Państwo wysiłek tak szczegółowej analizy..., obszerność problemów dowodzi, że jeszcze nie czas rzucać się na głęboką wodę i trzeba sporo czasu poświęcić na szlifowanie aplikacji, aby zminimalizować chaos.... .
Przyznaję, że jeszcze nie przeczytałam całości udostępnionego nam materiału, ale kilka zadań.
Przeraziła mnie myśl a chaosie jaki miałaby spowodować „migracja każdego historycznego aktu musi wiązać się z archiwizacją dotychczasowego aktu i dotarciem do jego akt zbiorowych, nadaniem im nowego numeru i przełożeniem w odpowiednie miejsce”. Zastanawiam się jednak (podobnie jak pkazmierski), który przepis mówi o wyjmowaniu akt zbiorowych migrowanego aktu i przenoszenia ich w inne miejsce wraz z nadaniem nowego numeru?
Art. 124. ust 3. ustawy mówi, że przeniesienie aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego jest czynnością materialno-techniczną, w wyniku której w akcie stanu cywilnego sporządzonym w księdze stanu cywilnego prowadzonej na podstawie przepisów dotychczasowych wpisuje się wzmiankę dodatkową o przeniesieniu tego aktu do rejestru stanu cywilnego, wraz z oznaczeniem aktu i datą przeniesienia, która nie podlega przeniesieniu do rejestru stanu cywilnego.
Ust. 7. Akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych dla aktów stanu cywilnego sporządzonych w księdze stanu cywilnego, prowadzonej na podstawie przepisów dotychczasowych, mogą być zamieszczane w rejestrze stanu cywilnego, jako odwzorowanie cyfrowe, jako akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego prowadzone na podstawie niniejszej ustawy.
Art. 138 ustawy stanowi o przekazywaniu ksiąg sporządzonych przed dniem wejścia jej w życie do właściwego archiwum wraz z aktami zbiorowymi i skorowidzami, więc mam nadzieję, że z tym przenoszeniem akt zbiorowych w inne miejsce to jednak drobne nieporozumienie.
Zastanawiam się jednak:
1.czy po sporządzeniu aktu w BUSC dołączamy zeskanowane zapewnienia, zaświadczenia do ślubu konkordatowego, protokoły zawarcia małżeństwa, zaświadczenia dostarczone po ślubie przez duchownych.....?
2. jeśli chodzi o druki zaświadczeń dla duchownych to czy my je drukujemy i dajemy razem z zaświadczeniem o braku przeszkód...., bo jeśli tak, to system pyta tylko czy wydrukowano taki druk dla duchownego, ale go nie generuje.
Problem, o którym Państwo mówicie w pkt. 13 cz. I - „W żadnym momencie nie możemy „z klawiatury” wpisać planowanej daty zawarcia małżeństwa i miejscowości dla zapewnienia konkordatowego” - poruszałam na forum szkoleniowym oraz przez narzędzie ITSM bodajże w listopadzie, w odpowiedzi otrzymałam pouczenie jaka jest ścieżka zapewnienie – zaświadczenie lub protokół. Dalej bez echa..
Numer historyczny księgi nadal jest zagadką, przy próbach AU, AM, AZ program powalał wpisać dla każdego rodzaju aktu jednakowo „I”, ale czy to prawidłowo, nie wiem:)
Pozdrawiam i wytrwałości życzę :)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 15 Lut 2015, 21:02 

Rejestracja: 03 Paź 2012, 14:26
Posty: 24
Można mieć jednak wrażenie ,że niestety MSW nie potraktuje poważnie pracy SUSC i zgłoszone uwagi będzie w dalszym ciągu ignorować .... moje spostrzeżenie jest takie, że te zastrzeżenia do SRP powinna poznać opinia publiczna ....niestety jak na razie przekaz jest taki ze strony COI i MSW ,że wszystko jest świetnie przygotowane .... skończy się tym że cała odpowiedzialność spadnie niestety na nas pracowników USC ,EL i DO .... bo jak do tej pory w mediach słychać jedynie głos płynący z MSW i COI :cry:


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 16 Lut 2015, 08:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Przeczytałam wszystkie uwagi SUSC RP i serdecznie gratuluję za tak dobre opracowanie. Teraz to chyba pozostaje tylko jedno; wystawić fakturę MSW za tę pracę, bo gdyby nie SUSC i wszyscy kierownicy usc, którzy brali udział w opracowaniu nowej ustawy, rozporządzeń wykonawczych do ustawy i uwag do tego "Źródła" , to mielibyśmy tylko to co MSW, nie mając rozeznania w temacie, napisało na początku tych opracowań.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Najnowsze uwagi SUSC dot. Źródła
PostWysłany: 16 Lut 2015, 15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2012, 13:30
Posty: 537
Miejscowość: Częstochowa
Jomaro, masz rację. Dzięki. Zapędziliśmy się z tym przekładaniem akt. Nie ma ku temu dyspozycji ani w ustawie, ani w żadnym z rozporządzeń wykonawczych.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: