[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 23 Maj 2017, 16:43

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zapytanie do P. Prezesa BRZÓZKI
PostWysłany: 19 Mar 2013, 21:02 

Prszę napisać co stowarzyszenie zrobiło w kierunku zmiany (złagodzenia) wymogów dot. WYKSZTAŁCENIA kier. i zastępców kier USC. Dyskutuje się o bzdurach np nadawaniu zdrobniałych imion dzieciom(Jasieczek, Jaś) ale o tym aby mogli pracować ludzie z dużym doświadczeniem, praktyką itd. zero walki. Do codziennych obowiązków dokłada się praconikom potężny bagaż stresu dot. kłopotów w możliwością godnego dopracowania do emerytury. Może ktoś o tym wreszcie pomyśli?

Offline Profil  

Temat postu: Re: Zapytanie do P. Prezesa BRZÓZKI
PostWysłany: 26 Mar 2013, 14:55 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Częstochowa
Publikuję odpowiedź Pana Tomasza Brzózki:

"Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego nie jest bezczynne w tym zakresie. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę Ministerstwa na ten problem. Otrzymywaliśmy odpowiedź, iż opracowywany jest projekt założeń do nowej ustawy, który będzie się odnosił do tematu wykształcenia kierowników. Większość z Państwa z pewnością przeczytała obecny projekt założeń (jeśli nie, to jest on dostępny w internecie, na stronach BIP-u MSW LINK TUTAJ) i jak widać projektodawca nie przewiduje złagodzenia przepisów obecnej ustawy, odnosząc się jedynie do osób, które ukończyły trzyletnie studia i uzyskały tytuł licencjata w zakresie administracji. W związku z powyższym w tej chwili Zarząd Główny opracowuje treść wystąpienia, które zostanie przesłane do Ministra Spraw Wewnętrznych. W tym celu nawiązaliśmy również współpracę ze Związkiem Gmin Wiejskich, który będzie nas wspomagał. Problem w najbliższych dniach przedstawimy również przewodniczącemu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, licząc na stworzenie szerszego lobby w tym zakresie.
Z uwagi na to, iż złagodzenie przepisów ustawy, znoszące wymóg uzupełnienia wykształcenia wobec osób, które są już zatrudnione jest mało realny, będziemy postulowali o przesunięcie czasu na uzupełnienie wykształcenia. Jednym z naszym argumentów będzie przesunięcie wieku emerytalnego. Wiele osób, które nie zdecydowało się na podjęcie studiów liczyło na to, iż w krótkim czasie po, bądź na krótko przed 28 października 2014 r. odejdą na emeryturę. Tymczasem w wyniku zmian w systemie czas ich pracy ulegnie wydłużeniu o kilkanaście miesięcy. Mając to na względzie, część z tych osób być może zdecydowałaby się na podjęcie studiów.
Tomasz Brzózka, Prezes Zarządu Głównego SUSC RP"

Jednocześnie informuję, że na stronie Stowarzyszenia znajduje się pełna treść opinii, którą ZG SUSC RP przesłał w odpowiedzi na projekt założeń do projektu ustawy. Zachęcam do lektury. LINK TUTAJ.

Offline Profil  

PostWysłany: 27 Mar 2013, 19:50 

Dla mnie osobiście i z tego co wiem dla innych kierowników najdziwniejsze jest to, że obecnie zatrudnieni mogli dobrze pracować bez wykształcenia przez 15 czy 20 lat a w 2008 roku zdecydowano,że bez mgr przed nazwiskiem ci sami ludzie co wcześniej, od 2014 roku nie będą umieli dobrze pracować - to jakieś kuriozum. Ludziom, którzy pracowali solidnie przez tyle lat nie ma kto pomóc aby bez stresu mogli dopracować do emerytury na którą ciężko pracują. Wymogi stawia się tym ludziom bardzo wygórowane a w zamian serwuje się im masę stresu i co tu dużo mówić marne wynagrodzenie. Myślę, że wiele osób podziela moje zdanie w tej sprawie.........................................................................................................................................................................

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Kwi 2013, 18:31 

Witam.
Mam taka propozycję może SUSC wspólnie ze Związkiem Gmin Wiejskich powinno zwrócić się z wnioskiem do wszystkich Wojewodów aby ci z kolei zwrócili się do MSW z wnioskiem o wydłużenie terminu na uzupełnienie wykształcenia. Przecież Woj. są organami nadzoru nad USC a jakoś specjalnego zainteresowania w tej sprawie nie przejawiają. Myślę, że trzeba nimi potrząsnąć i to szybko. Jestem przekonana, że zainteresowali by się losem pracowników usc wtedy, gdyby pracownikom Wydziałów Spraw Obywatelskich postawić takie same wymagania jak kier. i zastępcom - w końcu skoro mają sprawować nadzór to powinni mieć jeszcze wyższe kwalifikacje niż kierownicy.
Pozdrawiam serdecznie.

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Kwi 2013, 18:47 

Pracownicy, którzy nie spełniają wymogu wykształcenia, założenia do projektu znają już niemal na pamięć. Im zaserwowano coś w rodzaju wstrząsu przed emeryturą. Nie wiem czy należy to traktować jako zapłatę za wieloletnią solidną pracę czy jako sposób na pozbycie się tych ludzi .... Czy nie można wydłużyć okresu wejścia w życie ustawy - co umożliwi im w sposób naturalny dopracować do zasłużonej emerytury???????????????????????????????????

Offline Profil  

PostWysłany: 11 Kwi 2013, 21:44 

Szanowny Panie Prezesie !

Czytam to Pana wystąpienie i nie mogę się doczytać o sprawie" wzięcia pod ochronę" grupy kierowników,
którzy będą mieć problem w 2014 r. Może tylko trochę nadziei w przesunięciu terminu.
Ale w przedstawionym stanowisku przez Stowarzyszenie co do zmian w p.o a.s.c, które proponuje Ministerstwo,
już o tym nie ma ani słowa.Bardzo prosimy o większe zaangażowanie, bo jak pisze Krystyna
wystarczy chcieć ( to do osób z naszego Departamentu), a czas ucieka i może być za późno przeprowadzić te zmiany
bo tak naprawdę chodzi o dużą grupę kierowników. Jeżeli zajdzie taka konieczność to złożymy na Pana ręce
odpowiednie petycje (indywidualnie każdy napisze) prześlemy Panu, a Pan to wszystko by zebrał i dostarczył
tam gdzie trzeba i być może przekonają się jak to faktycznie wygląda szczególnie w małych gminach.
Propozycja co do zaangażowania Wojewodów też mi się podoba.

Offline Profil  

PostWysłany: 12 Kwi 2013, 10:00 
Awatar użytkownika

Pochwały: 2
Faktycznie może być jeszcze jedne problem, o którym chyba wszyscy zapominamy. Weszły w życie przepisy wydłużające wiek uprawniający do przejścia na emeryturę i może zdarzyć się tak: kierownik wyliczył sobie, że w 2014 r. przejdzie na emeryturę bo osiągnie wymagany wiek, dlatego nie podejmował żadnych kroków związanych z uzupełnieniem wykształcenia. Tymczasem inny przepis wydłużający wiek przejścia na emeryturę spowodował, że data przejścia na emeryturę oddaliła się w czasie kilka, kilkanaście miesięcy poza październik 2014r.

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Kwi 2013, 13:06 
Awatar użytkownika

Publikuję odpowiedź p. Tomasza Brzózki, Prezesa Zarządu Głównego SUSC RP:

"Ten problem Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego RP podnosiło już na etapie projektu nowelizacji ustawy, która wprowadziła obowiązek uzupełnienia wykształcenia przez kierowników USC i ich zastępców. Na niefortunność tego rozwiązania zwracaliśmy uwagę także po wejściu w życie przepisów, jednak głos środowiska nie został na żadnym z tych etapów wzięty pod uwagę. Niestety, nie mamy takiej mocy sprawczej, aby zmusić ustawodawcę do zmiany przepisów, mimo licznych argumentów za utrzymaniem status quo dla już zatrudnionych. Tym bardziej, że będące gestorem ustawy MSW nie jest taką nowelizacją zainteresowane. Argumentem, który nabrał obecnie dużo większego znaczenia jest przesunięcie wieku emerytalnego i planowane dopisanie do katalogu wymaganego wykształcenia tytułu zawodowego licencjata w zakresie administracji. To zmienia optykę osób, które nie zdecydowały się na uzupełnienie wykształcenia, a które dziś deklarują, że przy przedłużeniu prolongaty, np. o 3 lata, uzupełniłyby wykształcenie. Mamy rozeznania w środowisku i wiemy, że jest grupa takich osób. Dlatego zainteresowaliśmy tą sprawą także Komisję Wspólną Rządu i Samorządu i razem ze Związkiem Gmin Wiejskich, tak jak pisałem wcześniej, zaproponujemy Ministerstwu projekt nowelizacji przepisów."

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Kwi 2013, 08:39 

Mam pytanie do Pana Prezesa.
Skoro SUSC czynił tyle starań, to dlaczego w propozycjach zmian do projektu nie ma zamieszczonego nawet 1 wniosku STOWARZYSZENIA?
Z analizy tabeli wynika, że odnośnie likwidacji małych usc był wniosek 1 wojewody i o dziwo został wzięty pod uwagę a co na to inni wojewodowie i SUSC??? Czyżby ten wojewoda był aż tak wpływowy a stowarzyszenie nie może wywalczyć nawet przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy? A może inni wojewodowie nie angażują się wcale w temat?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Kwi 2013, 08:47 
Awatar użytkownika

co prawda pytanie nie jest kierowane do mnie, lecz do Pana Prezesa Brzózki, jednak na podobne pytanie udzielałem przed chwilą odpowiedz w sąsiednim poście, dot. projektu założeń.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Cze 2013, 12:15 

Ja uważam, że do zatrudnienia kierownika czy z-ca USC powinna być spełniony jeden warunek z art. 6a ust. 1 pkt 5 Prawa o aktach stanu cywilnego (studia prawnicze lub administracyjne i uzyskanie tytułu magistra lub podyplomowe studia administracyjne i 5 letni staż pracy ).
Kierownik ma być mgr. to nie może być aż 5 letniego wymogu stażu pracy w urzędzie. Nie żwby zupełnie ale 2 lata w zupełności by wystarczyły. Bo o ile znajdzie się ktoś kto ma wymagane wykształcenie to nie posiada stażu pracy. Albo staż pracy - bo niejednokrotnie kierownik z 20 letnim stażem pracy bez tytułu mgr ma większa wiedzę niż mgr zaraz po studiach

Offline Profil  

Temat postu: Licencjat z administracji, mgr z zarządzania
PostWysłany: 23 Lip 2014, 21:38 

Witam! Jestem nowym pracownikiem USC. Posiadam doświadczenie ponad 5 lat, ukończyłam studia licencjackie z administracji publicznej, studia mgr z zarzadzania. Pracodawca postawił mi warunek ukończenia studiów podyplomowy z administracji - czy to konieczne skoro mam lic. z administracji i tytuł mgr (ale z zarzadzania)? Pytanie z mojej strony-czy ja nie spełniam wymagań względem ustawy?
Zgodnie z art. 6a ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego na stanowisku kierownika oraz zastępcy kierownika USC może być zatrudniona inna osoba, która ukończyła:
a) studia prawnicze lub administracyjne i uzyskała tytuł magistra lub
b) podyplomowe studia administracyjne

Poniższa interpretacja z linka sugeruje, że nie mam obowiązku uzupełnienia wykształcenia.

http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci ... wnika-usc/

Poza powyższym proszę o informację czy już gdy zajdzie konieczność podjęcia studiów podyplomowych, czy kierunek "administracja w oświacie", "administracja i finanse publiczne" spełnią te niezrozumiałe przepisy.

Pozdrawiam i proszę o pomoc
Marlena - nowy pracownik USC

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość