[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 21 Sie 2017, 04:46



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Polskie znaki diakrytyczne - UK
PostWysłany: 20 Wrz 2016, 18:24 

Rejestracja: 20 Wrz 2016, 18:20
Posty: 2
Witam,

Moja córka zostala zarejestrowana w UK z nazwiskiem bez polskich znaków diakrycznych (bylo to celowe bo nie chce utrudniac dziecku zycia zkomplikowanymi znakami).
Mimo to jako osoba posiadajaca podwójne obywatelstwo (polskie i brytyjskie) chce zeby córka miala takze podwójne obywatelstwo.

Pytanie, czy moge spodziewac sie problemów przy rejestracji nazwiska w polskim USC na podstawie nazwiska bez polskich znaków?

Prosze o porade.
Adigon


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Polskie znaki diakrytyczne - UK
PostWysłany: 21 Wrz 2016, 08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Polskie prawo nie uznaje stanów podwójnego obywatelstwa, co zapisane jest w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009r. o obywatelstwie polskim (Dz. U z 2012r. Nr 31, poz. 161), w brzmieniu : "Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.".
Nazwisko dziecka pochodzącego z małżeństwa, wynika z polskiego aktu małżeństwa jego rodziców. Jeżeli to nazwisko zawiera znaki diakrytyczne, to i w transkrybowanym akcie urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego będą te znaki wpisane, niezależnie od tego, że brytyjski akt urodzenia takich znaków nie zawiera.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Polskie znaki diakrytyczne - UK
PostWysłany: 21 Wrz 2016, 08:51 

Rejestracja: 20 Wrz 2016, 18:20
Posty: 2
Dziekuje za odpowiedź. Czy na podstawie brytyjskiego dokumentu bez polskich znaków urzędnik w polskim usc ma prawo odmowic rejestrakcji dziecha sugerując brakiem tychże znaków? Czy bezwzględnie od urzedu akt urodzenia będzie wystawiony zawsze z Polskimi znakami?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Polskie znaki diakrytyczne - UK
PostWysłany: 21 Wrz 2016, 12:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Brak znaków diakrytycznych nie jest podstawą do odmowy sporządzenia polskiego aktu urodzenia na podstawie dokumentu zagranicznego (tzw. transkrypcja aktu). Kiedy kierownik usc odmawia sporządzenia polskiego aktu na podstawie dokumentu zagranicznego zapisane jest w art. 107 Prawa o aktach stanu cywilnego. W omawianym przypadku żadna taka przyczyna, jak zapisana w art. 107 ustawy nie występuje. Obydwa nasze alfabety i brytyjski i polski oparte są na alfabecie łacińskim, z tą różnicą, że polski alfabet zawiera znaki diakrytyczne a brytyjski nie zawiera. Podobnie jest z zapisami nazwisk czeskich czy słowackich gdzie nad literami są postawione znaki: v lub ^. Różnica jest taka, że polski kierownik usc te znaki wpisze, niezależnie od tego czy wnioskodawca tego chce czy nie chce a jak widać brytyjski urzędnik stanu cywilnego uzależnił zapis nazwiska dziecka od woli rodzica, skoro znaków diakrytycznych nie wpisał. Może tak stanowi prawo brytyjskie.
W Polsce na terenie całego kraju obowiązuje jedna ustawa dot. rejestracji stanu cywilnego i jest nią ustawa z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U z 2014r., poz. 1741 ze zm) i zastosować się do niej powinni wszyscy kierownicy usc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron