[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 05:57Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Legalna aborcja w Niemczech a problem w polskim USC
PostWysłany: 28 Sie 2016, 11:43 

Rejestracja: 28 Sie 2016, 11:28
Posty: 1
Witam, miesiac temu siostra dokonała legalnej aborcji za granica . Szpital wystawił rachunek plus wypis ze szpitala o treści : aborcja ciazy w 12 tygodniu z zespołem downa.USC w Polsce odmówił wydania aktu urodzenia ponieważ nie jest pewny czy w wyniku aborcji dziecko urodziło sie martwe czy żywe !!!!! a na dokumencie brakuje mu trzech słów - dziecko martwo urodzone. Szwagier zadzwonił do szpitala aby skorygowano wypis o te 3 słowa i dostał odpowiedz odmowna ponieważ logiczne jest dla nich ze dziecko bylo martwe i niemożliwe jest aby w 12 tygodniu urodziło sie żywe i ze szpital nie musi nic innego dopisywać. Co zrobic w tej sytuacji ? Czy USC ma prawo odmówić wydania aktu urodzenia? Dodam ze siostra robiła badania generyczne i ma określona płeć dziecka i zgodę genetyka na dokonanie przerwania ciazy . Przeciez ciaza nie wyparowała , jest na to dokument , na jaki paragraf mozna sie powołać aby zdobyć ten akt? Dodam ze czas nagli i w tym tygodniu musimy miec wszystko wyjaśnione . Bardzo dziekuje za pomoc !!


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Legalna aborcja w Niemczech a problem w polskim USC
PostWysłany: 16 Wrz 2016, 08:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
A niemiecki usc nie sporządził aktu urodzenia dla tego dziecka ?.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Legalna aborcja w Niemczech a problem w polskim USC
PostWysłany: 16 Wrz 2016, 14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Zapytałam o akt urodzenia i zapytam jeszcze o akt zgonu, bo może można byłoby zrobić transkrypcję tych aktów lub tylko aktu zgonu, w którym też jest wpisana data i miejsce urodzenia dziecka.
Tu może nie chodzić o to co ten kierownik usc wiedział, czy czego nie wiedział, tylko o to, że w przypadku gdy dziecko urodzi się martwe w Polsce, szpital wydaje kartę martwego urodzenia a wówczas kierownik usc sporządza akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. W takim przypadku aktu zgonu się nie sporządza. Czyli w tym przypadku chodzi o dokument ze szpitala z takim wpisem, że dziecko urodziło się martwe. Po prostu w Polsce nie rozstrzyga tego kierownik usc, bo w takim przypadku nie ma czego rozstrzygać, tak jak to powiedzieli ci niemieccy lekarze, tylko jest na to dokument.
Proszę jeszcze zapytać, iż z uwagi na różne prawa tego polskiego i niemieckiego - takiego zaświadczenia, że dziecko urodziło się martwe, nie może wydać ten niemiecki szpital, bo gdyby mógł, to bardzo uprościło by sprawę w polskim usc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Legalna aborcja w Niemczech a problem w polskim USC
PostWysłany: 17 Wrz 2016, 08:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Gdzieś "straciłam" ten Pana wczorajszy wpis ale zapamiętałam, co w nim było wpisane. To co dopisał ten niemiecki lekarz po polsku na tym wypisie ze szpitala, że dziecko martwo urodzone, jest tym wpisem, o który chodzi i jest wystarczający aby polski kierownik usc mógł sporządzić polski akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodził się martwe. Sporządzić może ten polski akt urodzenia dziecka w trybie art. 99 Prawa o aktach stanu cywilnego, bo ten dokument wyczerpuje już przesłanki tego artykułu. Zdarzenie nastąpiło za granicą i nie zostało tam zarejestrowane ( nie został sporządzony akt stanu cywilnego) - art. 99 ust. 1 ustawy, do wniosku o rejestrację jest dołączony dokument wydany przez właściwy podmiot zagraniczny (ten wypis ze szpitala), który jest podstawą sporządzenia aktu stanu cywilnego przez kierownika usc - art. 99 ust. 4 ustawy.
Pozostaje jeszcze sprawa nadania imienia/imion temu dziecku (bo dla rodziców zawsze będzie to dziecko, niezależnie od tego, jak to definiują pojęcia medyczne). Nadanie imienia dziecku jest atrybutem władzy rodzicielskiej, czyli powinni je podać rodzice dziecka lub jedno z nich. Jeżeli żadne z rodziców dziecka nie może przyjść do usc, można to rozwiązać w inny sposób. Rodzice (jedno z nich), mogą napisać pismo, do kierownika usc a w nim prosimy, aby mojemu dziecku w akcie urodzenia wpisać imię/imiona (nie więcej niż dwa). Wówczas kierownik usc nada imię dziecku np. "z urzędu" - art. 59 ust. 4 ustawy uwzględniając prośbę rodziców, jeżeli będzie miał wątpliwości, że to nie rodzice napisali tę prośbę. Wniosek o rejestrację tego zdarzenia (zdarzeniem jest sporządzenie aktu) może złożyć przedstawiciel ustawowy (rodziców nie ma w kraju) lub inna osoba, która wykaże interes prawny lub faktyczny w rejestracji zgonu - art. 99 ust. 2 ustawy. Interes prawny pozostawiamy, bo musi on wynikać z przepisów prawa materialnego ale mamy tu interes faktyczny w sporządzeniu aktu zgonu , np. chęć pomocy rodzicom dziecka w załatwieniu wszystkich spraw związanych np. z pochowaniem zwłok dziecka. Jeżeli tą osobą będzie osoba wymieniona w art. 45 ustawy, to po sporządzeniu aktu urodzenia dziecka ma prawo do otrzymania odpisu z tego aktu.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron