[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 13 Gru 2017, 01:41

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Umiejscowienie aktu urodzenia
PostWysłany: 08 Cze 2017, 17:07 

Dzien dobry!
Nazywam się Sergiusz Smetannikow. Jestem obywatelem Ukrainy, w Polsce zamieszkuję od 16.01.2015 roku. Zamierzam na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zlozyc wniosek o miejscowioniu mojego aktu urodzenia.
Mam pytanie, dotyczące tematu umiejscowiania mojego akta. Żeby zrobić umiejscowienie mojego akta urodzenia, w USC muszę nadać dokument - zagraniczny akt urodzenia razem z tłumaczeniem na język polski. Problem jest w tym, iż oryginał mam tylko jeden i Państwo , które mi go wydało, już nie istnieje - osiedle Siewieromujsk, Buriacka SRR, wydany byl tylko 1 egzemplarz. Jestem obywatelem Ukrainy, ukrainskim USC tego nie da rady załatwić. Jak potwierdzić że nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu?
Art 26 punkt 2. W aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego gromadzi się dokumenty, które nie podlegają zwrotowi. Na wniosek osoby, która przedkłada zagraniczny dokument stanu cywilnego, można wydać ten dokument, po uprzednim sporządzeniu kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu.
Czyli dobrze zrozumielem ze mogę zamiast oryginału zostawić kopie, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez kierownika urzędu stanu cywilnego? Jeszcze mam pytanie w moim świadectwie urodzenia nie ma nazwiska rodowego matki.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Umiejscowienie aktu urodzenia
PostWysłany: 10 Cze 2017, 08:16 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Źle Pan zrozumiał. Trzeba złożyć wniosek do dowolnie wybranego kierownika usc w kraju o wpisanie tego zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego, dołączyć ten oryginalny odpis aktu zagranicznego + jego urzędowe tłumaczenie na j.polski. Kierownik usc musi mieć ten oryginalny dokument w chwili wpisywania go do rejestru stanu.
W tym podaniu o wpisanie tego aktu urodzenia proszę dopisać,że prosi Pan o wydanie tego oryginalnego dokumentu, bo ma Pan tylko jeden egzemplarz, jest Pan obywatelem Ukrainy, nie ma Pan możliwości uzyskania ponownie oryginału odpisu z usc, bo państwo, w którym go sporządzono już nie istnieje. Kierownik wpisze ten odpis aktu zagranicznego, sam zrobi sobie kserokopię, którą włoży do aktu zbiorowych a wydając Panu polski odpis aktu urodzenia, wyda i ten zagraniczny odpis.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Cze 2017, 08:18 
Awatar użytkownika

Nazwisko rodowe matki może być uzupełnione na podstawie jej aktu urodzenia, jeżeli Pan odpis aktu urodzenia matki posiada, lub na podstawie aktu małżeństwa Pana rodziców.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Cze 2017, 16:07 

Krystyna napisał(a):
Źle Pan zrozumiał. Trzeba złożyć wniosek do dowolnie wybranego kierownika usc w kraju o wpisanie tego zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego, dołączyć ten oryginalny odpis aktu zagranicznego + jego urzędowe tłumaczenie na j.polski. Kierownik usc musi mieć ten oryginalny dokument w chwili wpisywania go do rejestru stanu.
W tym podaniu o wpisanie tego aktu urodzenia proszę dopisać,że prosi Pan o wydanie tego oryginalnego dokumentu, bo ma Pan tylko jeden egzemplarz, jest Pan obywatelem Ukrainy, nie ma Pan możliwości uzyskania ponownie oryginału odpisu z usc, bo państwo, w którym go sporządzono już nie istnieje. Kierownik wpisze ten odpis aktu zagranicznego, sam zrobi sobie kserokopię, którą włoży do aktu zbiorowych a wydając Panu polski odpis aktu urodzenia, wyda i ten zagraniczny odpis.
Krystyna

Witam
Wczoraj byłem w USC w Warszawie przy ul. gen. Wł. Andersa 5. Kiedy powiedzalem urzędniku że oryginał mam tylko jeden i akt byl wydany w osiedle Siewieromujsk, Buriacka SRR BAM, państwo które już nie istnieje. Ze jestem obywatelem Ukrainy, ukrainskim USC tego nie da rady załatwić. Pan który udzielal mi informacje poweidzal ze nie ma zadnego problemu żeby dostać kolejny dublikat (kopije) mojego aktu urodzenia z archiwu Rossji. Motywując to tym że Buriacka SRR BAM była przylączona do Rossji po rozpadu związku radzieckiego. Ze przy przylaczoniu do Rossij wszytkie dokumenty i archiwy byly przekazane do archiwuw rosyjskich. Ze nie widzi zadnego problemu ze te dokument odzuskacz. Albo muszę przynieść pisemne uzasadnienie że nie ma mozliwosci wydania kolejnego aktu przez panstwo Ukrainskie i Rossyjskie. Ma to być dokument z podanymi szczegółami dla czego nie mogą wydać aktu – nie wzdają kolejnzch akrów urodzenia , archiwum byl zniszczony, zlikwidowany. I tyklo na podstawie tych dokumentów istnieje możliwość – zwrot oryginalnych dokumentów.

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Cze 2017, 16:29 

Krystyna napisał(a):
Nazwisko rodowe matki może być uzupełnione na podstawie jej aktu urodzenia, jeżeli Pan odpis aktu urodzenia matki posiada, lub na podstawie aktu małżeństwa Pana rodziców.
Krystyna

Tę sam urzędnik zarządzal odemnie złożenie następnych dokumentów dla uzupełnenia nazwiska rodowego matki i wpisanie dannych moich rodziców
Akt urodzenia mojej matki z tłumaczeniem na język polski.
Akt urodzenia mojego ojca z tłumaczeniem na język polski.
Aktu małżeństwa moich rodziców z tłumaczeniem na język polski.
Wyciąg z Państwowego rejestru akt cywilnego stanu obywateli mojej matki z tłumaczeniem na język polski.
Mam pytanie po co aż tyle dokumentów w orzginale? Dla czego nie wystarczy tylko dublikaty (kopii) aktu urodzenia mojej matki i aktu małżeństwa moich rodziców? Czy istneje szansa nie zgromadzać tych wszystkich dokumentów? Dla czego jest takij problem z wydaniem oryginalów – w sądzie rejonowy dla Warszawy-Zoliborza w Warszawie nie bylo z tym problemu. Wniosek + oplata kopii i oddali oryginaly.

Offline Profil  

PostWysłany: 11 Cze 2017, 06:13 
Awatar użytkownika

Nic z tych wypowiedzi urzędnika z USC w Warszawie nie rozumiem; po co ten akt urodzenia ojca; czy w Pana akcie urodzenia nie ma Pan wpisanego ojca?. Co ma do sprawy ten wyciąg z państwowego rejestru dot. stanu cywilnego matki, skoro akt urodzenia Pana będzie uzupełniany o nazwisko rodowe matki, a to nazwisko jest wpisane w w akcie urodzenia matki i oryginał odpisu aktu Pan posiada. Nie wiem po co ten akt małżeństwa rodziców.
A gdzie ma Pan tego archiwum szukać w Rosji; w Moskwie. A skąd ta wiadomość u tego urzędnika, że akty zostały przekazane do jednego archiwum, a może pozostały w tym usc, w którym zostały sporządzone lub zostały przekazane do miejscowego archiwum a co ma do tego państwo ukraińskie, co ma wystawić; przecież nawet gdyby był sporządzony akt urodzenia Pana na Ukrainie, to nie z ukraińskiego usc trzeba ubiegać się o dokument, bo Pan ten oryginalny odpis aktu urodzenia posiada. A skąd to stwierdzenie tego urzędnika, że jest taka łatwość w uzyskiwaniu odpisów z tamtych terenów, skoro nawet polski konsul pośredniczący w przekazywaniu dokumentów z usc w Rosji obywatelom polskim nie zawsze może otrzymać dokument lub czeka na niego parę miesięcy.
Proszę mi tylko odpowiedzieć na to pytanie, czy w Pana akcie urodzenia jest wpisany ojciec, bo trzeba będzie napisać pismo do Kierownika USC w Warszawie albo złożyć wniosek o transkrypcję aktu urodzenia w innym usc.
W tym artykule 26 ust. 2 ustawy w zapisie "jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu", nie ma przecież zapisu, że na potwierdzenie tej niemożliwości ma być złożony dokument urzędowy.
I tak na dobrą sprawę to Pan ma rację, co do USC w Warszawie, sprawa tych kserokopii powinna być załatwiona tak, jak załatwił sąd. Napisałam Panu, że kierownik usc powinien mieć ten oryginalny dokument w chwili sporządzania aktu w rejestrze stanu cywilnego ale to dot. sytuacji gdy wniosek o transkrypcję aktu jest wysyłany pocztą i pocztą są przekazywane odpisy aktów do Pana.
Krystyna

Autor postu otrzymał pochwałę

Offline Profil  

PostWysłany: 11 Cze 2017, 11:45 

Krystyna napisał(a):
Nic z tych wypowiedzi urzędnika z USC w Warszawie nie rozumiem; po co ten akt urodzenia ojca; czy w Pana akcie urodzenia nie ma Pan wpisanego ojca?. Co ma do sprawy ten wyciąg z państwowego rejestru dot. stanu cywilnego matki, skoro akt urodzenia Pana będzie uzupełniany o nazwisko rodowe matki, a to nazwisko jest wpisane w w akcie urodzenia matki i oryginał odpisu aktu Pan posiada. Nie wiem po co ten akt małżeństwa rodziców.
A gdzie ma Pan tego archiwum szukać w Rosji; w Moskwie. A skąd ta wiadomość u tego urzędnika, że akty zostały przekazane do jednego archiwum, a może pozostały w tym usc, w którym zostały sporządzone lub zostały przekazane do miejscowego archiwum a co ma do tego państwo ukraińskie, co ma wystawić; przecież nawet gdyby był sporządzony akt urodzenia Pana na Ukrainie, to nie z ukraińskiego usc trzeba ubiegać się o dokument, bo Pan ten oryginalny odpis aktu urodzenia posiada. A skąd to stwierdzenie tego urzędnika, że jest taka łatwość w uzyskiwaniu odpisów z tamtych terenów, skoro nawet polski konsul pośredniczący w przekazywaniu dokumentów z usc w Rosji obywatelom polskim nie zawsze może otrzymać dokument lub czeka na niego parę miesięcy.
Proszę mi tylko odpowiedzieć na to pytanie, czy w Pana akcie urodzenia jest wpisany ojciec, bo trzeba będzie napisać pismo do Kierownika USC w Warszawie albo złożyć wniosek o transkrypcję aktu urodzenia w innym usc.
W tym artykule 26 ust. 2 ustawy w zapisie "jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu", nie ma przecież zapisu, że na potwierdzenie tej niemożliwości ma być złożony dokument urzędowy.
I tak na dobrą sprawę to Pan ma rację, co do USC w Warszawie, sprawa tych kserokopii powinna być załatwiona tak, jak załatwił sąd. Napisałam Panu, że kierownik usc powinien mieć ten oryginalny dokument w chwili sporządzania aktu w rejestrze stanu cywilnego ale to dot. sytuacji gdy wniosek o transkrypcję aktu jest wysyłany pocztą i pocztą są przekazywane odpisy aktów do Pana.
Krystyna

Witam!
Dziekuję Pani bardzo za szybkie i kompetentne odpowiedzi.
W moim akcie urodzenia ojcec jest wpisany.
Właśnie o to chodzi gdzie ja mam szukać tego archiwu. Państwo Ukrainskie tego nie wydaje, kunsulat Rossyski ma mozliwość tyklo i wylącznie na moj wniosek sprawdzić swoje państwowe archiwy – trwa to okolo 6 miesięcy. Za tą usluge mam zaplaczić 543 zlotych. Ale pani która idzielila mi informacje w konsulacie Rossij – odrazu powiedziala że ja zostalem poinfirmowany że nie ma żadnych gwarancji że dostane tę dublikat.
Na to mi tę urzędnik powiedzial że i tak na mój wniosek kierownik USC będzie dzwonił, pisał do konsulatów Ukrainy i Rossij żeby udowodnić się czy jest mozliwość tego dublikatu, jezeli nie to dla czego. Jak na mnie to to jest obowjązek kierownika USC, a nie mój. Bo wygląda na to że ja robię prace za urzędnikow w USC. Mi się wydaję że poprostu urzędnik obsługujący mnie, chce zdjąć z siebie odpowiedzialność – za ewentualną sytuacje z wydaniem oryginalów.

Offline Profil  

PostWysłany: 12 Cze 2017, 06:12 
Awatar użytkownika

Czyli wracamy do początku. Piszemy wniosek do kierownika usc ( niektóre usc mają już gotowe druki), o wpisanie Pana aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego i o uzupełnienie polskiego aktu urodzenia o nazwisko rodowe matki oraz prośbę o zwrot oryginalnego odpisu aktu urodzenia Pana i Pana matki. Do wniosku dołączamy te dwa oryginalne dokumenty+ich urzędowe tłumaczenie na j. polski. Idziemy do usc, prosimy aby od razu kierownik usc zrobił sobie kserokopie tych dokumentów, zabieramy oryginały, bo gdyby składał Pan ten wniosek w USC w Warszawie, to przy takich pomysłach urzędnika, ja bym oryginałów nie zostawiała, bo jeszcze mogą zginąć. Zostawiamy podanie, a temu urzędnikowi mówimy, że jak uważa, że to za mało jest tych załączników, to oczekujemy od kierownika usc decyzji odmownej wraz z uzasadnieniem.
W tym podaniu dopisujemy uzasadnienie dlaczego nie ma Pan możliwości uzyskania ponownie oryginału odpisu aktu urodzenia Pana i Pana matki, czyli tak, jak Pan to napisał; mieszka Pan w Polsce od roku....Pana państwo (podajemy jakie), już nie istnieje, bo zostało włączone do Federacji Rosyjskiej. Nie wie Pan gdzie teraz mogą być oryginały tych dokumentów, bo nie wie Pan, czy usc, w którym zostały sporządzone te akty stanu cywilnego istnieją do dnia dzisiejszego, może to są zupełnie inne usc a może te akty zostały przekazane do archiwum państwowego, żadnych adresów Pan tych usc ani archiwum państwowego nie zna więc nawet nie wie Pan, gdzie miałby szukać oryginalnych aktów aby z nich ponownie uzyskać odpisy.
Na załatwienie sprawy usc ma miesiąc.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość