[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Lis 2017, 22:33



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 27 Kwi 2017, 23:45 

Rejestracja: 24 Mar 2017, 23:16
Posty: 3
Witam!
Jakie dokumenty są wymagane do zarejestrowania dziecka urodzonego za granicą?
Dodam, że nie mam ślubu z ojcem dziecka. Czy w tym wypadku jego obecność jest niezbędna do zarejestrowania córki w Polsce?
Czy do dokumentów zagranicznych wymagana jest apostilla?
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 28 Kwi 2017, 05:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Podanie o wpisanie zagranicznego aktu urodzenia dziecka, odpis aktu urodzenia dziecka + jego urzędowe tłumaczenie na j. polski i dokument zagraniczny o uznaniu ojcostwa dziecka, skoro Pani pisze, że mężczyzna, który nie jest Pani mężem jest ojcem dziecka. Do samego sporządzenia aktu urodzenia dziecka na podstawie dokumentu zagranicznego obecność tego mężczyzny nie jest konieczna, może być konieczna wówczas gdy uznanie ojcostwa dziecka o obywatelstwie polskim nie będzie zgodne z prawem polskim, bo wówczas kierownik usc powinien przyjąć oświadczenia o uznaniu ojcostwa zgodnie z prawem polskim. Czyli dokumenty musi zobaczyć kierownik usc aby ocenić czy zagraniczne uznanie ojcostwa jest zgodne z prawem polskim czy nie jest.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 02 Maj 2017, 17:55 

Rejestracja: 24 Mar 2017, 23:16
Posty: 3
Na zagranicznym akcie urodzenia jest podane kto jest ojcem. Czy mimo tego potrzeby jest osobny dokument o uznaniu ojcostwa?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 03 Maj 2017, 08:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak, jest potrzebny, bo do uznania ojcostwa dziecka o obywatelstwie polskim mają zastosowanie przepisy prawa polskiego, co wprost wynika z art. 55 ust. 3 Prawa prywatnego międzynarodowego - prawo ojczyste dziecka.
Prawo polskie, czyli art. 73 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraźnie wskazuje jakie oświadczenia składają mężczyzna (że jest ojcem dziecka), i matka dziecka (potwierdza, że ten mężczyzna jest ojcem dziecka). To, że w zagranicznym akcie urodzenia dziecka jest wpisany mężczyzna, jako ojciec dziecka, to wpisany jest na podstawie prawa państwa, w którym dziecko się urodziło i z tego aktu urodzenia dziecka nie wynika jakie oświadczenie złożyła matka dziecka przy uznaniu dziecka, może wyraziła zgodę na uznanie dziecka tak, jak to jest w przypadku prawa wielu państw a co nie skuteczne jest w świetle prawa polskiego. Czyli kierownik usc musi ten dokument uznania ojcostwa dziecka zobaczyć aby stwierdzić czy uznanie dziecka w świetle prawa polskiego jest skuteczne co do dziecka o obywatelstwie polskim czy nie jest. Jeżeli byłoby nieskuteczne, to powinien przyjąć oświadczenia o uznaniu ojcostwa dziecka zgodnie z prawem polskim przed transkrypcją tego aktu zagranicznego urodzenia dziecka, bo to uznanie dziecka ma skutki prawne od urodzenia dziecka.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 03 Maj 2017, 19:20 

Rejestracja: 24 Mar 2017, 23:16
Posty: 3
Rozumiem, dziękuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wstąpiwszy w związek małżeński z ojcem dziecka, do zarejestrowania córki wystarczy jedynie akt urodzenia i akt małżeństwa?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Rejestracja dziecka urodzonego za granicą
PostWysłany: 04 Maj 2017, 05:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie, nie wystarczy - dokument uznania ojcostwa także będzie potrzebny, bo ta Pani córka nie będzie pochodziła z małżeństwa, skoro urodziła się przed zawarciem małżeństwa, więc domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki, o którym jest mowa w art. 62 par. 1 Kriop nie istnieje.
Po zawarciu małżeństwa przez Panią z ojcem dziecka, którego ustalenie ojcostwa musi być zgodne z prawem polskim, kierownik usc doda do aktu urodzenia córki informację w formie wzmianki dodatkowej, że rodzice dziecka zawarli małżeństwo. Aby dodać taką informację do aktu urodzenia córki, że rodzice dziecka zawarli małżeństwo, ustalenie ojcostwa dziecka, zgodnie z prawem polskim, musi być dokonane przed naniesieniem tej wzmianki.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: