[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 21 Sie 2017, 08:29

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: ZAGRANICZNY WYROK O USTALENIU OJCOSTWA
PostWysłany: 03 Mar 2017, 14:13 

Proszę o pomoc w zakresie ustalenia ojcostwa. Sprawa wygląda tak:
osoba pełnoletnia otrzymała postanowienie, w którym sąd niemiecki stwierdził w pkt.1 "pozwany jest ojcem powódki".
W postanowieniu występują: powódka i pozwany reprezentowani (prawdopodobnie) przez pełnomocników procesowych.
W postanowieniu wskazano tylko imię i nazwisko ojca i jego adres zamieszkania. Innych danych jak np. data urodzenia, miejsce urodzenia - brak. Poprosiłam stronę aby zwróciła się do niemieckiego sądu o uzupełnienie niezbędnych danych, które jednoznacznie pozwolą zidentyfikować osobę. Strona przyniosła drugie postanowienie tegoż sądu, w którym stwierdzono: "(...) nie ma miejsca żadna oczywista nieprawidłowość, ponieważ z akt nie wynika żadne urzędowe potwierdzenie odnośnie danych, wnioskowanych do uzupełnienia dotyczących pozwanego." I tak postanowienie to nie wnosi nic nowego do sprawy, a wprost przeciwnie sugeruje, że sąd nie posiadał dokumentów np. aktu urodzenia pozwanego, na podstawie którego mógłby wpisać dane z zakresu np. daty czy miejsca urodzenia. Po bliższej rozmowie ze stroną okazało się, że sąd niemiecki nie miał aktu urodzenia gdyż pozwany urodził się w Polsce. Klientka żąda wpisania wzmianki na podstawie niemieckiego (jak już wspomniałam brak daty urodzenia ojca, miejsca urodzenia) postanowienia pierwszego i uzupełniającego (?) oraz polskiego aktu urodzenia, który właśnie otrzymała (a który nie był dokumentem w sprawie). W takiej sytuacji wydaje mi się, że właściwym do uznania tego wyroku jest sąd. Dodam, że nie określono czy strony zostały powiadomione o postanowieniu w tej sprawie, jedyna informacja to że postanowienie jest prawomocne z dniem... Ponadto powódka jest polką, pozwany polakiem (? a może przyjął obywatelstwo Niemiec, ale tym samym powinien mieć sporządzony niemiecki akt urodzenia) tylko (prawdopodobnie mieszka w Niemczech). Nasuwa mi się pytanie dlaczego to niemiecki sąd rozstrzygał w tej sprawie?

Offline Profil  

Temat postu: Re: ZAGRANICZNY WYROK O USTALENIU OJCOSTWA
PostWysłany: 17 Mar 2017, 10:30 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Dlaczego sąd niemiecki zajął się sprawą tego nie wiemy ale może pan posiada obywatelstwo niemieckie. Ten dokument jest nieprzydatny w usc, bo nie można na jego podstawie nanieść wzmianki do aktu urodzenia, bo nie wiemy jaki mężna jest ojcem kobiety. Wyroki sądów zagranicznych wydane po 1 lipca 2008r. uznaje kierownik usc a jaką datę nosi ten wyrok niemiecki.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 31 Mar 2017, 15:49 

postanowienie jest z 22.10.2015 r. prawomocne z dniem 28.11.2015 r., a więc zostało wydane po 1 lipca 2008 r.
Myślę, że zbadanie postanowienia przez polski sąd będzie w tej sytuacji zasadne. Okazany akt urodzenia pozwanego jak już wspomniałam najprawdopodobniej nie stanowił dokumentu w sprawie o ustaleniu ojcostwa. Został wydany najprawdopodobniej na wniosek strony (?)-powódki, już po sprawie (nie zweryfikowałam daty wydania odpisu) niemniej jednak nie można powiązać go z wydanym przez sąd niemiecki postanowieniem gdzie wpisano tylko imię i nazwisko powoda. Sąd niemiecki nie chce wydać zaświadczenia ani sprostować swojego postanowienia, gdyż ""(...) nie ma miejsca żadna oczywista nieprawidłowość, ponieważ z akt nie wynika żadne urzędowe potwierdzenie odnośnie danych, wnioskowanych do uzupełnienia dotyczących pozwanego."

Offline Profil  

PostWysłany: 01 Kwi 2017, 07:09 
Awatar użytkownika

Teraz zauważyłam, ze przeskoczyła mi litera, powinno być po 1 lipca 2009r. Jeżeli Pani uważa, że tym orzeczeniem sądu niemieckiego powinien zająć się sąd polski, to proszę odesłać wnioskodawcę do sądu. Zobaczymy co sąd zrobi.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 03 Kwi 2017, 14:15 

Tak też zrobiłam, ale czy sąd polski będzie zajmował się brakiem danych, które jednoznacznie pozwolą zidentyfikować pozwanego? Uzupełni/wskaże te dane wydając polskie orzeczenie czy tylko zajmie się sprawą w zakresie czy postanowienie podlega bądź nie podlega uznaniu? Bo w takiej sytuacji może dojść do sytuacji patowej tzn. sąd polski uzna postanowienie, strona złoży dokumenty w usc, a one nadal nie będą mogły stanowić podstawy wpisu wzmianki do aktu urodzenia.... Chyba, że sąd polski opierając się na dokumentach, których wcześniej nie przedłożono do sprawy (prawdopodobnie) w Niemczech (aktu urodzenia pozwanego) zaleci wpisanie wzmianki na podstawie niemieckiego wyroku, a następnie uzupełnienie aktu o brakujące dane, które wynikają z aktu urodzenia pozwanego? Niemniej jednak wątpię w takie rozwiązanie, bo zakrawa to o nowe postępowanie przed sądem tym razem polskim.

Offline Profil  

PostWysłany: 04 Kwi 2017, 06:00 
Awatar użytkownika

Polski sąd aktów urodzenia i małżeństwa nie uzupełnia i "gdybać" co zrobi sąd polski nie będziemy. Równie dobrze sąd merytorycznie sprawy może nie rozpoznać, bo uzna się za nie właściwy ale gdyby jednak sprawę merytorycznie rozpoznał a Pani jak otrzyma postanowienie sądu, które nie będzie wykonalne, to odeśle to postanowienie do prezesa sądu z zapytaniem jak kierownik usc ma wykonać postanowienie sądu, które jest niewykonalne i napisze Pani w piśmie dlaczego jest ono niewykonalne.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 04 Kwi 2017, 08:54 

Przejrzałam kilka wyroków dotyczących spraw w sprawie uznania wyroków sądów zagranicznych i faktycznie - sądy polskie nie ingerują w treść rozstrzygnięć sądów zagranicznych. Uznanie zagranicznego postanowienia przez sąd polski jak już wspomniałam będzie sytuacją nie do przyjęcia przez kierownika usc, a to spowoduje przysłowiową "przepychankę" między sądem a usc. Niemniej jednak nie ma innego wyjścia. Dziękuję Pani za poświęcony czas. Pozdrawiam

A przyszła mi jeszcze jedna myśl: może zasadnym byłoby uznać z urzędu to zagraniczne orzeczenie wpisać stronie zgodnie z jej wolą dane ojca czyli imię i nazwisko, do aktu urodzenia - natomiast co do pozostałych danych czyli nazwiska rodowego, daty i miejsca urodzenia ojca powódka będzie musiała zwrócić się wtedy do sądu, ponieważ kierownik usc nie dysponuje dokumentami w aktach zbiorowych, które zezwalałyby na uzupełnienie tego aktu. Czy takie rozwiązanie nie byłoby zasadne? Postanowienie wpisane zgodnie z wolą strony do aktu urodzenia, zgodnie z treścią tego orzeczenia, natomiast pozostała część bezdyskusyjnie nadawałaby się do uzupełnienia. To wyłączyłoby ewentualną korespondencję między prezesem sądu, a kierownikiem usc. Pani Krystyno co pani myśli jako ekspert o takim rozwiązaniu?

Offline Profil  

PostWysłany: 04 Kwi 2017, 12:10 
Awatar użytkownika

Pani Joasiu, nie będzie żadnej "przepychanki" pomiędzy Panią a polskim sądem, gdyby okazało się, że zwracamy postanowienie do sądu a nie będzie wówczas gdy Pani w piśmie napisze aby sąd podał Pani, o którego ojca np. Kowalskiego chodzi czy tego, który urodził się dnia........w miejscowości....., czy tego Kowalskiego, który urodził się dnia.........w miejscowości czy tego Kowalskiego, który urodził się dnia....w miejscowości. "Wejdzie" Pani w rejestr PESEL i zobaczy ilu mężczyzn tam wpisanych nosi nazwisko Kowalski, rod. Kowalski i to sądowi napisze, że takich w mężczyzn w rejestrze PESEL jest np. 50 tys. i zapyta Pani sąd, który z tych 50 tys. mężczyzn jest ojcem dziecka i niech sąd Pani na to odpowie. Przecież sąd takiej odpowiedzi nie udzieli.
Teraz już Pani nic z urzędu nie zrobi skoro odesłała Pani wnioskodawczynię do sądu. Trzeba było, po otrzymaniu od interesantki podania i tego postanowienie sądu niemieckiego, postąpić zgodnie z zapisem art. 108 ustawy ust. 4, czyli napisać pismo do interesantki a w nim napisać, że niezależnie od przesłanek zapisanych w art. 1146 ( tu napisać czy wszystkie zostały spełnione czy nie wszystkie a jak nie wszystkie, to jakie zostały niespełnione), to postanowienie sądu jest nieprzydatne w usc, bo nie identyfikuje osoby ojca, bo bez daty i miejsca urodzenia tego ojca, numeru PESEL, jeżeli taki został mu nadany nie wiadomo o jakiego Kowalskiego chodzi, a takich mężczyzn o nazwisko Kowalski jest tym rejestrze 50 tys. i dalej w piśmie, to co zawiera ust. 4 art. 108 ustawy. Wówczas, to interesantka składając wniosek do sądu musiałaby do niego dołączyć to Pani pismo bo sąd od niej by tego zażądał. Ten tryb postępowania jest zupełnie innym trybem niż samo złożenie wniosku do sądu o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego w sprawie, w której sąd nie nie jest właściwy, skoro właściwy jest kierownik usc od dnia 1 lipca 2009r. w stosunku do wyroków sądów zagranicznych wydanych po tym dniu.
W tym postępowaniu, na podstawie Pani pisma przede wszystkim sąd rozstrzyga sąd czy kierownik usc miał rację czy jej nie miał, skoro takie pismo napisał; jak miał rację, to sąd tego postanowienia sądu niemieckiego nie uzna za skuteczne, bo to Pani pismo wiele by sądowi też wyjaśniło.
Natomiast ja już napisałam Pani, że sąd nie uzupełnia aktów urodzenia czy małżeństwa. Nie uzupełnia dlatego, że przepisu prawnego na to uzupełnienie nie ma. Jest przecież przepis w naszej ustawie dla sądu, a w nim zapis jaki sąd akt stanu cywilnego może uzupełnić, na czy wniosek i o jakie tylko dane i jest to przepis art. 38 ustawy dot. uzupełnienie tylko aktu zgonu.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Kwi 2017, 08:12 

Dziękuję bardzo Pani Krystyno pozdrawiam.

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości