[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 19 Gru 2017, 00:22

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Imię dla dziecka
PostWysłany: 13 Lut 2017, 22:43 

Dzień dobry!
Byłem dziś w USC i pani urzędniczka poinformowała mnie, że gdy urodzi się już moja córka (wkrótce) nie będziemy mogli jej dać na imię Vanessa, ponieważ litera V nie występuje w polskim alfabecie i Rada Języka Polskiego, czy coś w tym stylu zakazuje nadawania takich imion. Może być tylko Wanessa. Sprawdziłem w ustawie, na którą z resztą powoływała się urzędniczka, że można jednak nadać imię obce. W moim mniemaniu, jeśli można obce, no to może być Vanessa, a nie Wanessa. Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Czy faktycznie urzędniczka może odmówić? Czy mogę się jakoś odwołać?

Offline Profil  

Temat postu: Re: Imię dla dziecka
PostWysłany: 14 Lut 2017, 11:07 
Awatar użytkownika

Pochwały: 2
Z opinii Rady Języka Polskiego dot. imienia Vanessa:
Opinię przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek:

(…) imię Vanessa wymyślił angielsko-irlandzki pisarz Jonathan Swift (autor m.in. „Podróży Guliwera”) dla swej przyjaciółki Ester Vanhomrigh. Utworzył je z pierwszych sylab jej nazwiska i imienia. Pod tym imieniem wprowadził ją do poematu „Cadenus and Vanessa”, opisującego wzajemne uczucia wymienionych w tytule bohaterów. Pod imieniem Cadenus ukrywał się sam Swift. Poemat, opublikowany po śmierci Vanessy, przyczynił się do spopularyzowania imienia bohaterki nie tylko w Anglii i Irlandii, ale także w różnych wersjach w innych krajach Europy.

Polską wersją angielskiego imienia Vanessa jest zgodna z zasadami polskiej pisowni forma Wanesa, a więc ta forma, która poprawnie została zapisana jako imię Pani córki w aktach stanu cywilnego. W postaci Wanesa imię to figuruje w wydanym przez Ossolineum „Słowniku imion” W. Janowowej, A. Skarbek, B. Zbikowskiej i J. Zbiniowskiej. Jest rzeczą oczywistą, że taki zapis będzie się wydawał w Niemczech czy we Włoszech „co najmniej dziwny”. Podobnie wielu Polakom przyzwyczajonym do polskiego zapisu imienia Zofia dziwne wydają się zapisy Sophie czy Sofia.

To prawda, że polonizując pisownię obcych wyrazów (w tym także obcych imion), często zamieniamy podwojone litery dla spółgłosek na jedną literę. Robimy tak dlatego, że w obcych ortografiach te podwojenia litery dla spółgłoski nie oznaczają podwójnej wymowy tej spółgłoski, ale tylko krótkość poprzedzającej ją samogłoski (2012 r.)

Była też inna opinia Przewodniczącego Rady co do tego imienia o treści (niestety w swoich kopiach nie zapisałam daty jej wydania):
Co do imienia Vanessa, to nie ma ono tradycji w języku polskim, ale zgodnie z cytowanymi już "Zaleceniami...", p. II.2.b w imionach "piszemy w, nie v, a więc np. Wirginia, Wioleta". Proponuję więc pisownię Wanessa. Jednakże ze względu na nietypowość i słabe zakorzenienie w polszczyźnie tego imienia można tu zastosować zalecenia p. II.6 cytowanego dokumentu: "przy nadawaniu nowych imion, na które moda często przemija, i które mogą nie wejść do zbioru polskich imion, zaleca się stosowanie obcej, oryginalnej pisowni", czyli dopuścić pisownię Vanessa.

Powyższe opinie wydawane były przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego, która wprowadziła zapis (art. 59 ust. 3) niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

Gdyby rejestrował Pan akt w moim USC to wyraziłabym zgodę na zapis imienia dziecka w brzmieniu Vanessa zgodne z zapisem art. 59 ust. 3 cytowanym wyżej.

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości