[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 19 Paź 2017, 02:08

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Akt urodzenia
PostWysłany: 05 Gru 2016, 13:44 

Dzień dobry. Czy mógłbyście mi pomóc z tym problemem. Moja babcia urodziła się 1 marca 1936 roku (01/03/1936) w miejscowości Wysowa (Łemkowszczyzna) w województwie Nowosądeckim, w powiecie Gorlickim, Polska. W dzieciństwie została przeniesiona na Ukrainę (operacja Wisła). Do którego archiwumu muszę napisać lista, żeby dostać metrykę (akt urodzenia) mojej babci? Czy Urząd Stanu Cywilnego w Uściu Gorlickim może dać ten akt? Bo ja mam tylko Odpis scrócony aktu urodzenia, w którym nie ma żadnej informacji pro obywatelstwo babci. Сzy może w latach 30-tych nie zarejestrowali obywatelstwo? Dziękuję bardzo za pomoc.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Akt urodzenia
PostWysłany: 05 Gru 2016, 13:59 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Ta miejscowość Ujście Gorlickie, to miejscowość położona obecnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej?. Nie wpisywało się i nie wpisuje się obywatelstwa do aktów stanu cywilnego.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Gru 2016, 15:19 

Ta miejscowość administracyjnie zawsze należała do Polski. Jest to terutorium Polski. W tym przypadku w którym dokumencie wpisuje się obywatelstwo i gdzie można go znaleźć?

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Gru 2016, 18:07 

Popełniłam błąd. W którym dokumencie wpisuje się narodowość (polka, ukrainka)?

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Gru 2016, 07:02 
Awatar użytkownika

Polskie urzędy stanu cywilnego przechowują akty urodzeń przez 100 lat od daty ich sporządzenia, jeżeli księgi stanu cywilnego nie zaginęły w czasie działań wojennych, to akt urodzenia Pani babci powinien znajdować się w USC Ujście Gorlickie.
Natomiast co do udowodnienia polskiej narodowości (narodowości a nie obywatelstwa, bo to dwa różne pojęcia i zupełnie coś innego oznaczają), i na podstawie jakich dokumentów się ją udowadnia należy zwrócić się do Wydziału Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego, jeżeli mieszka Pani w Polsce a jeżeli mieszka Pani za granicą, to do polskiego konsula. Zarówno Urząd Wojewódzki, jak i polski konsul szczegółowo Pani powinni wyjaśnić, jakie w tym przypadku powinna Pani dokumenty dostarczyć i do jakiego urzędu, w zależności od tego do jakich spraw potrzebne jest Pani to udowodnienie narodowości polskiej Pani babci czy do uzyskania Karty Polaka czy do uregulowania legalności pobytu w Polsce i wyjaśnią to Pani na podstawie albo ustawy o repatriacji albo na podstawie ustawy o cudzoziemcach. Na tym Forum nie zajmujemy się ani ustalaniem obywatelstwa polskiego ani ustalaniem narodowości polskiej, bo nie jest to kompetencja kierownika usc, a tym tylko się zajmujemy.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 22 Gru 2016, 16:38 

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc w znalezieniu niezbędnych dokumentów, które mogą potwierdzić moje pochodzenie polskie:

Mój ojciec Stefan (syn Stefana) Pempko urodził się w 1924 roku we wsi Kosmów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie, gmina Hrubieszów, Polska.

Bardzo proszę o udzielenie informacji o warunkach uzyskania skróconego odpisu aktu urodzenia osób: Stefan (syn Stefana) Pempko. Jaki koszt usługi za poszukiwanie dokumentów i w jaki sposób możemy dokonać zapłaty?

Informację proszę udzielić przez:
e-mail: irina90@LIST.RU

Z poważaniem,
Władimir Pempko

Offline Profil  

PostWysłany: 23 Gru 2016, 07:32 
Awatar użytkownika

Proszę skontaktować się z Urzędem Stanu Cywilnego w Hrubieszowie, bo tam powinien być przechowywany akt urodzenia Pana ojca. Tylko aby odpis skrócony aktu urodzenia ojca można było otrzymać należy podać dokładną datę urodzenia a nie tylko rok urodzenia ojca oraz imię i nazwisko ojca i matki. Opłata skarbowa od wydanego odpisu skróconego wynosi 22 zł. i wpłaca się ją na kontu urzędu gminy, które powinno być podane na stronie internetowej urzędu.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 23 Gru 2016, 10:33 

Serdecznie dziękuję, Pani Krystyna!
Z poważaniem,
Władimir Pempko

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość