[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 21 Wrz 2017, 23:06



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Praca kierownika lub z-cy po godzinach pracy urzędu
PostWysłany: 26 Sie 2016, 17:42 

Rejestracja: 07 Lip 2015, 08:21
Posty: 55
Szanowni Państwo, bardzo chciałabym poznać Państwa opinie na temat pracy kierownika lub z-cy po godzinach pracy urzędu. W regulaminie naszego urzędu miasta określone są dni i godziny pracy urzędu (pon. 9-17 pozostałe dni 8-16). Czy kierownikowi bądź jego zastępcy za pracę (właściwie chodzi o udzielanie ślubów) po określonych godzinach pracy tj. np. popołudniami 17, 18 lub 19 godz. lub też w soboty czy niedziele należy się odbiór godzin lub w przypadku niemożności wykorzystania wynagrodzenie? U nas do tej pory było tak, że można było odebrać godziny (odbiór godzina za godzinę bez względu czy to za popołudnia, soboty czy niedziele), a w przypadku niemożności płacili (podobnie, jak za odbiór tj. godzina za godzinę bez względu na czas i dzień pracy). Obecnie kadrowa stoi na stanowisku, że zarówno kierownik, jak i zastępca pełnią stanowiska kierownicze i żadne odbiory lub wynagrodzenie im się nie należą. Mam odmienne zdanie na ten temat, gdyż osoby na innym stanowisku nie mogłyby dokonywać takich czynności, a że ich stanowiska są tak nazwane, to wynika z ustawy. Z rozmów ze znajomymi z kilku urzędów wynika, że są stosowane bardzo różne rozwiązania od odbioru godzin lub wynagrodzenia wg sposobu dotychczas stosowanego u nas przez wynagrodzenia liczonego wg stawki jak za godz. nadliczbowe do odbioru całego dnia za pracę w sobotę lub niedzielę (bez względu na liczbę godzin wykonywanej pracy). Bardzo proszę o Państwa opinie, podzielenie się doświadczeniem w tym względzie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Praca kierownika lub z-cy po godzinach pracy urzędu
PostWysłany: 27 Sie 2016, 09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Z tymi kadrami w urzędach to zawsze był kłopot. Czasami odnoszę wrażenie, że celowo niekompetentne osoby były w tych kardach zatrudniane aby podlizywać się pracodawcom a nie stosować przepisy prawa. Te poruszane powyżej kwestie regulują dwie ustawy; ustawa o pracownikach samorządowych i Kodeks pracy. W pierwszej ustawie art. 42 - godz. nadliczbowe - ust. 4 - do wyboru przez pracownika - albo wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, może być połączony z urlopem wypoczynkowy (albo przed albo po urlopie).
W drugiej - praca w dni wolne (zapisane w regulaminie pracy - soboty), niedziele i święta - art. 151 i następne. Pracownikowi, który wykonuje pracę w soboty należy się cały dzień wolny, niezależnie od przepracowanych godzin - art. 151 z trójką. Art. następny nie dotyczy kierownika usc, bo mowa jest w tym art. tylko o kierownikach komórek organizacyjnych, którzy zarządzają zakładem pracy, a tym kierownik usc nie jest. Czyli trzeba do kierownika usc zastosować przepis art. 151 z trójką.
A tak na prawdę, to kierownik usc nie powinien pracować w soboty, niedzielę i święta, bo jest to przepis dla tych osób, które zapisane są w art. 151 Kp - szczególne potrzeby pracodawcy. Tu od razu należy postawić pytanie, jakie to są szczególne potrzeby pracodawcy, bo na pewno nie udzielanie ślubów w soboty, skoro nie ma ku temu podstawy prawnej, bo uchwała Nr 41 RM w sprawie obrzędowości świeckiej, przestała obowiązywać na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, jako że była wydana bez podstawy prawnej.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Praca kierownika lub z-cy po godzinach pracy urzędu
PostWysłany: 21 Wrz 2016, 07:55 

Rejestracja: 21 Lip 2015, 07:26
Posty: 21
Proszę o informację jak u Państwa wygląda praca w dni wolne od pracy i po godzinach urzędowania, czy odbieracie jakieś nadgodziny za taką pracę. U nas sekretarz twierdzi, że nic się nie należy, bo mamy stanowisko kierownicze tak jak sekretarz i wójt i pobieramy dodatek funkcyjny, tylko jesteśmy rozliczani za 40 godz. tydzień pracy. Proszę o wypowiedzi, jak to wygląda u Państwa.
Dziękuję


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Praca kierownika lub z-cy po godzinach pracy urzędu
PostWysłany: 29 Wrz 2016, 14:05 

Rejestracja: 16 Sie 2012, 14:09
Posty: 58
widzę ze co kraj to obyczaj. ostatnio nieco liznęłam kadr i w zupełności sie zgadzam z wypowiedzią pani Krystyny.
Kierownik USC pracuje na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych i to ta ustawa w UG jest przed kodeksem pracy. Jeżeli ug pracuje w przeciętnym 40 godz. czasie pracy w tygodniu i przecietnym 5 dniowym tyg pracy tzn ze sobota moze byc pracująca dla kierownika usc (skoro przecietny tzn ze moge pracowac pon-piatek ale tez moge pracowac wtorek-sobota - tak i tak jest pięc dni) ale powinien odebrać sobie te godziny w rozliczeniu tygodniowym (godzina za godzinę) - tak odebrać, zeby w tygodniu pracy pracował właśnie te 40 godzin. Jeżeli natomiast sie pracuje w niedziele to jest już dzień wolny od pracy więc za pracę w ten dzień nalezy sie caly dzien wolny (cały dzień wolny za czas pracy poniżej 8 godzin, bo jak jest więcej jak 8 godzin to powinno sie odebrać dzień wolny a to co ponad 8 godzin za to zapłacić pracodawca, ale raczej poza 8 godzin sie nie pracuje w niedziele w usc).
I u nas tak sie praktykuje.....za sobote - godzina za godzine a za ślub np w niedziele - cały dzień wolny.

Błędne jest interpretacja ze kierownik usc jest zarządzającym urzędem! - kto jest takim zarządzającym, kierownictwem, pisze w regulaminie urzędu i to jest odnośnik. Przecież kierownik usc nie ma nienormowanego czasu pracy - a osoba na takim stanowisku (np wójt) moze przychodzić kiedy chce i wychodzić kiedy chce bo właśnie on ma nienormowany czas pracy.
Ciekawe by było jakby kierownicy usc chodzi jak chcieli.....hm...ciekawie by wyglądała obsługa petentów w usc....


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: