[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 23 Lis 2017, 13:15

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Opłata skarbowa dla "obcych" urzędów
PostWysłany: 18 Sie 2016, 14:33 

Witam
Może ktoś mi podpowie, czy za odpisy wydawane na wniosek urzędu stanu cywilnego np. z Niemiec, należy pobrać opłatę skarbową? Odpis aktu urodzenia rodzica ma posłużyć do rejestracji urodzenia dziecka. Czy ja mam wezwać niemieckie USC do wniesienia opłaty? :? Czy można zastosować zwolnienie z opłaty z art.7 pkt 1 ustawy o opłacie?

Offline Profil  

Temat postu: Re: Opłata skarbowa dla "obcych" urzędów
PostWysłany: 19 Sie 2016, 09:12 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Art. 7 pkt 1 ustawy o opłacie skarbowej, mówi o zasadzie wzajemności. Czy niemieckie usc odpisy aktów stanu cywilnego na żądanie polskich usc wydają za darmo?. Chyba nie do sporządzania aktów stanu cywilnego na terenie Niemiec, bo przecież takiej umowy nie mamy z Rep. Niemiec.
Mówi o tym także art. 9 Konwencji Nr 16 MKSC, w której zawarty jest zapis o postanowieniach umów międzynarodowych a RP z Rep. Niemiec w tych sprawach takiej umowy nie zawarła. Czyli trzeba postąpić tak, jak stanowi art. 1 tej Konwencji, który mówi, że odpisy skrócone aktów stanu cywilnego wydawane są jedynie na wniosek osoby zainteresowanej, czyli osoby uprawnionej do otrzymania odpisu aktu stanu cywilnego. Nigdy polskie usc nie wydawały odpisów aktów stanu cywilnego, obywateli polskich, państwom obcym. Trzeba napisać pismo do tego usc, z wyjaśnieniem, że o odpis aktu stanu cywilnego, potrzebny do rejestracji stanu cywilnego na terenie Niemiec może zwrócić się tylko obywatel polski, powołując się na art. 1 Konwencji Nr 16 MKSC.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Sie 2016, 12:36 

Bardzo dziękuję za pomoc. Szukałam jakiejś podstawy, umowy. Dziękuję za potwierdzenie, że takiej umowy nie ma.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Sie 2016, 17:26 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Jak ten ociec, któremu urodziło się dziecko na terenie Niemiec wystąpi o wydanie swojego odpisu aktu urodzenia czy to zupełnego czy skróconego, to mu kierownik usc taki odpis aktu wyda, za pobraniem opłaty skarbowej, bo w tym przypadku nie ma zwolnienia z opłaty skarbowej.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości