[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 22 Lip 2017, 08:43

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Błąd Sądu
PostWysłany: 17 Lip 2016, 09:14 

Pochwały: 1
Pani Krystyno
trudno zrozumieć działanie systemu nie pracując w nim
niestety system tak jak pisałam nie przewiduje możliwości sprostowania treści wzmianki
nie przewiduje też np. możiwości wpisania w akcie migrowanym z księgi archiwalnej wzmianki o zawartym przez rodziców dziecka związku małżeńskim. Żadnej wzmianki, która nie powoduje zmiany zasadniczych danych w akcie dodać nie można.
poszczególne rodzaje wzmianek wybiera się w systemie z listy: np. uznanie przed kierownikiem, przed sądem, zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie ojcostwa itd,itp po wpisaniu okreslonej wzmianki generuje się ona w odpisie aktu i w przypadku uznania odpis skrócony zawiera aktualne dane urodzenia, a odpis aktu małżeństwa zawiera dane ze wzmianki o rozwodzie.

sprostowania lub uzupełnienia można dokonać tylko w zakresie danych występujących w akcie lub w adnotacjach przy akcie a nie we wzmiance. to wygląda tak, że gdy rozpoczyna się w systemie proces sprostowania pokazują się okienka z danymi aktu (nie wzmianki) i jeżeli nie zmieni się którejś z danych aktu nie można przejść dalej i nic się nie da zrobić. :lol: Także przy wybraniu opcji: inna wzmianka - co sugeruje że niby można wpisać coś innego niż przewidziano w rodzajach wzmianek także pokazują się pola z danymi aktu i jak się nie zmieni czegokolwiek nie można przejść dalej. to co zmieni się w danych zasadniczych aktu pokazuje się w drugim etapie dodawania wzmianki i to jest już część nieedytowalna w której nie da się nic poprawić - to np. zapis na podstawie zmienionych danych w etapie pierwszym dodawania wzmianki: W MIEJSCE DOTYCHCZASOWYCH DANYCH ZAMIESZCZA SIĘ:
OJCIEC- NAZWISKO: KOWALSKI, itd.
i wtedy można w górnej edytowalnej części wzmianki przed jej zaakceptowaniem wpisać co należy czyli że się prostuje lub uzupełnia i na jakiej podstawie.

no ale jak się nie zmienia danych aktu - czyli zmiana dotyczy błędu we wzmiance - to nie ma mocnych ....
a przecież w starych aktach znajdziemy dodane wzmianki i wzmianki które treść tych wzmianek prostują. i to mogą być wzmianki wpisane w różnym czasie. nawet kilka, kilkanaście lat różnicy. i mogły być wydawane odpisy takich aktów w różnym czasie i może to być istotne od kiedy akt zawierał właściwe dane. ALe jak pisałam wcześniej nikogo to nie obchodzi. Pozostaje chyba tylko zrobić poświadczoną kopię aktu z księgi.

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lip 2016, 08:12 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Pani Małgosiu, bardzo dziękuję za te wyjaśnienia, bo widzę z nich, że jest jeszcze gorzej niż myślałam. Sądziłam, że główny problem to wydanie odpisu skróconego aktu, bo program nie aktualizuje wzmianek dodatkowych ale można dodawać kolejne wzmianki do aktu, które będą się drukowały w odpisie zupełnym a teraz widzę, że i tego zrobić nie można. To źródełko-bagienko to program, na którym w ogóle nie można prowadzić rejestracji stanu cywilnego. Ja znałam programy ale tylko te, w stosunku do których kiedyś MSWiA musiało wydać zezwolenie na wprowadzenie ich do użytku w urzędach stanu cywilnego (4 programy), bo je po prostu testowałam a moja opinia o tych programach była podstawą dla dyr. dep. do wydania takiego zezwolenia. Ze starych ksiąg to wydamy kserokopię aktu jak jest kilka wzmianek dodatkowych ale jeżeli akt jest sporządzony już w źródełku-bagienku - to koniec - nic się nie da zrobić, tak jak w tym przypadku ze sprostowaniem wyroku przez sąd. Pozostaje nam tylko wzmianka o rozwiązaniu małżeństwa a postanowienie o sprostowaniu aktu trzeba nosić przy sobie. Tylko, że w takim przypadku wnioskodawca ma dokument ale w przypadku sprostowania wzmianki przez kierownika usc, takiego dokumentu nie ma i sprawy nie rozwiązuje unieważnienie wzmianki przez sąd a następnie wpisanie prawidłowej wzmianki przez kierownika usc, bo jak słusznie Pani zauważyła, inna data była wpisania tamtej wzmianki czy wzmianek unieważnionych przez sąd, która powodowała wydawanie odpisów aktów do chwili obecnej, którymi strona się posługiwała, z całą konsekwencją zapisów w tym odpisie aktu (np. zawarcie małżeństwa, wydanie dowodu osobistego, paszportu, sporządzenia aktu zgonu), a inna będzie obecnie data dodania wzmianki, bo będzie to data bieżącą. Po unieważnieniu wzmianki czy wzmianek przez sąd z naniesienia kolejnej wzmianki przez kierownika usc, patrząc na akt będzie wyglądało, że tamtych wzmianek, wpisanych w różnym czasie w ogóle nie było. To jest fałszowanie aktów stanu cywilnego, skoro odpis zupełny aktu nie będzie odzwierciedlał wszystkich zapisów w akcie, które następowały po kolei przez cały okres życia osoby i po jego śmierci również.
Najgorsze jest to, że nie ma nawet światełka w tunelu aby coś się zmieniło, po po pierwsze nikogo ani w MSWiA ani w Ministerstwie Cyfryzacji to nie interesuje a po drugie nikt nie napisze programu dla usc, kto się nie zna na pracy usc, a tę można poznać tylko jak ma się przez dłuższy okres czasu kontakt z kierownikami usc, którzy pokażą na czym ta ich praca polega i co potrzebują.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lip 2016, 16:54 

to jeszcze dla zupełnej jasności
w odpisie zupełnym drukować się będą wszystkie wzmianki - dodana do aktu z błędem, ta o jej unieważnieniu i ta z prawidłowymi danymi - każda z datą jej wpisania, a w związku z tym odpis skrócony pokaże dane z ostatniej wzmianki z dobrymi danymi
to dotyczy aktów sporządzanych w systemie od 1 marca 2015 - dlatego ministerstwo uważa że nie ma problemu, bo ostatecznie w odpisie skróconym dane będą poprawne
oczywiście to unieważnianie wzmianek z błędem przez kierownika będzie możliwe jak wejdzie w życie zmiana ustawy, bo ministerstwo uważa że można to podciągnąc pod błąd systemu czy jakoś tam (!) oczywiście mówiłam w MSWIA że to nie tak ale co tam - nikt z kierowników mnie nie poparł, uszy po sobie i dobra mina - nie ma z kim gadać

ale w przypadku aktów archiwalnych - ten sposób odpada bo należałby przez analogię unieważniać wzmiankę z błędem i dodawać z prawidłowymi danymi a to przecież nieprawda, bo w księdze żadnej wzmianki o unieważnieniu nie ma - jest tylko wzmianka z jakimś błędem i druga wzmianka, która błąd prostuje - dlatego pisałam że trzeba robić kopię z księgi
ale tak w ogóle to przecież nie można zmigrować takiego aktu no bo nie da się wpisać wzmianek tak jak one są w oryginale.
jeszcze w przypadku gdy wzmianka prostująca jest z tą samą datą co ta z błędem - czyli kierownik zaraz po wpisaniu wzmianki się zorientował że sie omylił to wpisuje tak jakby była jedna z prawidłowymi danymi - ale to przypadek jeden na xxx

gdy chodzi o wzmianki z aktów archiwalnych - głowa mnie boli gdy czytam dane wpuszczone do systemu przez niektórych kierowników. np. rozwód w 1956 r. a wzmianka dodana z datą z 2016 r. (!) dzwonię do kierownika i się pytam nieśmiało jaka data dodania wzmianki w księdze a on mówi że któryś tam październik 1956. to znaczy że zaakceptował migrowany akt przed dodaniem wzmianki z historycznego aktu i dodał ją dopiero po zapisaniu aktu w systemie.
szkolenia i egzamin ze Źródła który urządziło ministerstwo to był kabaret. kierownicy nie wiedzą co robią i pracują wg własnych pomysłów - nikt tego nie kontroluje - także dane w aktach w systemie to w wielu przypadkach nieprawda ... :(

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lip 2016, 18:43 
Awatar użytkownika

Pani Małgosiu, bardzo, bardzo Pani dziękuję za te wyjaśnienia. To rejestracja stanu cywilnego w Polsce skończyła się z dniem 1 marca 2015r. Teraz to co jest, to jakaś przerażająca twórczość każdego z kierowników usc, bo każdy robi jak potrafi bo na tym źródełku-bagienku pracować się nie da, a wychodzi to, co wychodzi. To nie ma nic wspólnego z rejestracją stanu cywilnego, taką rejestracją jaka była prowadzona od kilku wieków w Polsce. Teraz to tylko akty, które są w archiwum państwowym będą nadal prawidłowo prowadzone, bo kierownik usc pójdzie do archiwum państwowego i ręcznie naniesie wzmiankę o sprostowaniu aktu czy wzmianki lub o uzupełnieniu i archiwum ponownie wyda kserokopię aktu. Natomiast ten odpis aktu, który osoba otrzyma z usc, jeżeli w tym akcie były już wzmianki dodatkowe, to do kosza można wyrzucić, bo odpis aktu nie odzwierciedla zapisu w księdze, skoro akty, jak ten małżeństwa ma wzmiankę o rozwodzie naniesioną w roku 2016r, pomimo iż z zapisu w księdze wynika rok 1956. Przecież to nie chodzi o to aby generalnie unieważniać wzmianki tylko aby móc je prostować i uzupełniać. Unieważniać wzmiankę to może kierownik usc jak dodał ją do niewłaściwego aktu stanu cywilnego a reszta spraw to powinna iść w trybie prostowania wzmianki czy jej uzupełnienia, niezależnie od tego czy zrobi to kierownik usc na podstawie dokumentów,które posiada czy sąd.
To już tak daleko zabrnęło, że z tego już się nie wyjdzie. Na nowy, dobry program to nawet liczyć nie ma co, bo nikt w tym Ministerstwie Cyfryzacji go nie na pisze. Cały ten zespół powołany z udziałem kierowników usc do naprawy tego programu, zakończy tak samo swą działalność jak zespół w sprawie ZMOKU. Jedynym ratunkiem teraz to byłby powrót do tych programów, na których kierownicy usc pracowali do dnia 1 września 2015r. ale na to, Ministerstwo Cyfryzacji się nie zgodzi, bo od razu by wyszło, że oszukali Unię Europejską biorąc tak ogromne pieniądze na program komputerowy, którego nie potrafili zrobić, choć twierdzili, że zrobili.
Strasznie to smutne wszystko, bo nie dosyć, że ustawa to jeden wielki bubel prawny, rozporządzenia wykonawcze do ustawy - jak ustawa, programu nie ma, to jeszcze kierownik usc musi pracować a pomocy od nikogo nie ma.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lip 2016, 19:42 

Pani Krystyno
smutek nie opuszcza mnie od jesieni 2014 roku ... a nawet wcześniej
jak sobie przypomnę zmagania z informatykami urzędu i z "głównodowodzącym" ....
nieustanna walka o zrozumienie i w kółko teksty w stylu: "to nie wejdzie"
komputery ze żródłem uruchamiali 1 marca 2015, w niedzielę
potem po dwóch dniach okazało sie że nie można wydawać odpisów po sporządzeniu zgonu
ludzie czekali po 3 dni na odpis ... itd. itp.
a system jak się okazało jak działa to już zupełnie ręce opadły

i nic nie pomoże jak Pani słusznie pisze
ratunku nie ma - nikt się nie przyzna że to klapa, bo u naszym państwie już tak jest, że nie ma odpowiedzialnych za ten "SUKCES"
a najważniejsze dane jakie wiosną 2015 po uruchomieniu systemu interesowały ministerstwo to: ile było slubów w plenerze i ile imion zagranicznych nadano rejestrowanym w Polsce dzieciom !!!!
policja specjalne 2 maca dowiozła do usc plakat informujący że śluby mogą być w plenerze
...
światełka w tunelu nie widać
urzędy nie migrują aktów na podstawie zleceń z przypiskiem lub wzmianką
na podstawie moich zleceń widzę, że 35% wysłanych do innych usc zleceń jest niewykonanych (kilkaset), czyli nie przepisano aktu i nie dodano wzmianki lub przypisku. jak ktoś wystąpi o odpis zmigrują akt ale nie będzie w nim wzmianki lub przypisku bo te czekają w zleceniach migracji z przypiskiem a w księdze ich nie ma. tak sie zresztą dzieje.

i już więcej nie piszę bo wpadnę w depresję ....

pozdrawiam
Małgorzata

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Lip 2016, 09:12 
Awatar użytkownika

Pani Małgosiu, głowa do góry, jak się nie da, to się nie da. Głową muru tej głupoty ministerstw Pani nie przebije. Wydrukuje Pani to, co się tylko da wydrukować i koniec. Szkoda zdrowia a przecież ono zawsze jest potrzebne nie tylko w okresie pracy zawodowej ale po jej zakończeniu również. Ja Panią doskonale rozumiem, bo mam taki sam charakter ; głupota i niekompetencja zawsze doprowadzała mnie do rozpaczy ale teraz już się nauczyłam, jak na coś nie mam wpływu, tak jak na to ,że w nocy słońce nie świeci, to o tym nie myślę i lepiej się czuję.
Pozdrawiam serdecznie
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Lip 2016, 18:45 

Dzięki wielkie za miłe słowa
pozdrawiam Panią wzajemnie
Małgorzata

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Lip 2016, 21:41 

Witam,
właśnie dzisiaj tuż przed 16:00 otrzymałam Wyrok Sądu z poprawioną datą! Tak, bez pisma przewodniego, bez postanowienia o sprostowaniu pomyłki, itd. wyrok włożony do koperty i wysłany. Odbicie lustrzane poprzedniego, tylko z prawidłową datą wydania wyroku (zamiast 9 maja 2015 rok - wpisano prawidłowy 9 maja 2016 rok) ale uprawomocnienie się wyroku zostało to samo tj. 31 maja 2016 roku. tylko na tej małej pieczątce o treści:
"Niniejsze orzeczenie jest prawomocne z dniem 31.05.2016 r. , Warszawa, dnia 23 czerwca 2016 r." ,
a w dzisiejszym ta sama data uprawomocnienia się wyrku ale "Warszawa, dnia 14.07.2016 r."

Jutro muszę to zrobić, czytając wypowiedzi Pani Małgorzaty to opadły mi "skrzydła" i chęci do pracy a kobieta zaraz przyjdzie i będzie chciała zmienić nazwisko. Powie, jeden kierownik wysłał ją do Sądu, a drugi stwarza jakieś problemy i znów urzędnicy są niedobrzy, bo czy przeciętny śmiertelnik zrozumie o co w tym "Źródle" chodzi.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta :cry:

Ps.
Wspomnę jeszcze, że małżeństwo zostało zawarte 24 maja 2015 roku (akt wpisany jeszcze w księgę i zmigrowany do źródła w 2015 r) wzmiankę naniosłam już tylko do źródełka.

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Lip 2016, 07:47 
Awatar użytkownika

To dobre, bo teraz mamy dwa wyroki sądu w tej samej sprawie tylko z różną datą ich wydania i o różnej treści.
Ja bym zrobiła tak; przyjęła to oświadczenie o zmianie nazwiska w trybie art. 59 Kriop, dodała wzmiankę do aktu małżeństwa, naniosła zmianę do rejestru PESEL (art. 10 ust. 1 pkt 2), a następnie napisała pismo do sądu o unieważnienie wzmianki o rozwiązaniu małżeństwa z uzasadnieniem, że sąd nie sprostował błędu w wyroku, tylko przysłał nowy wyrok z inną datą wydania lecz o treści uwzględniającej prawidłowy zapis co do dat zawartych w wyroku ( w załączeniu odpis zupełny aktu małżeństwa+ kserokopia tego nowego wyroku).
To pozwoli kobiecie na wymianę dowodu osobistego na nazwisko wynikające z oświadczenia. Jak sąd unieważni wzmiankę o rozwodzie, dodany kolejną wzmiankę na podstawie postanowienia sądu o unieważnieniu tej pierwszej wzmianki i jeszcze jedną o rozwiązaniu małżeństwa na podstawie tego drugiego wyroku. To, że będą te wzmianki do aktu małżeństwa wpisane, tak, jak nie powinny być wpisane, czyli nie po kolei, to trudno. Nie można przecież kobiecie wstrzymywać wydania dowodu osobistego tylko dlatego, że MSWiA zrobiło kompletny bałagan w aktach stanu cywilnego, skoro kierownik usc sam wzmianki nie może sprostować. To nie jest jedyny bałagan. W ustawie o ewidencji ludności w art. 10 ust. 1 pkt 4 jest zapis, że zmiany w rejestrze PESEL dokonuje kierownik usc, który wydał decyzję o zmianie imienia i nazwiska i mamy taką sytuację, że zmiana jest już w rejestrze PESEL a nie ma jej w akcie stanu cywilnego, bo tam wzmianka o zmianie imienia i nazwiska na podstawie decyzji administracyjnej zostanie dodana z opóźnieniem. Najpierw kierownik usc musi tę decyzje otrzymać a wzmiankę doda do aktu stanu cywilnego wówczas gdy mu czas pozwoli na dodanie takiej wzmianki.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości