[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 12:11Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Szwedzki paszport
PostWysłany: 06 Cze 2017, 22:03 

Rejestracja: 04 Lip 2013, 12:05
Posty: 78
Witam,
mam pytanie: obecnie obywatelstwo szwedzkie w paszporcie są wpisane imiona Bartosz Bartek a w polskim akcie urodzenia Bartosz Adam (mężczyzna urodzony w Polsce). Nie wiem, na jakie imiona będzie wystawione zaświadczenie do zawarcia małżeństwa w.g. prawa szwedzkiego.
Do zapewnienia powinnam wpisać imiona z aktu urodzenia? domyślam się, że w zaświadczeniu wpisane będą imiona takie jak w paszporcie.
Pan ubiega się o Polskie obywatelstwo i lada chwila otrzyma decyzję od Wojewody. Wynajęta sala, goście zaproszeni a kierownik usc telefonicznie poinformowany, że jutro przyjadą złożyć zapewnienie bo 5 sierpnia ślub.
Zastanawiam się również, jeśli przyjmę zapewnienie od cudzoziemca a np. za dwa tygodnie otrzyma decyzję o obywatelstwie polskim ?
Pozdrawiam
Aneta


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Szwedzki paszport
PostWysłany: 07 Cze 2017, 05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Aneto, ma Pani przecież zapisane w ustawie na podstawie jakiego dokumentu ustala się nazwiska i imiona cudzoziemców, na podstawie dokumentu podróży lub...........-art.29 ust. 3 ustawy. Skoro mamy taki zapis w ustawie, to oznacza, że imiona i nazwisko tego cudzoziemca należy wpisać już w zapewnieniu z paszportu, czyli Bartosz Bartek.
Jeżeli Pan otrzyma polskie obywatelstwo i uzyska polski dowód osobisty, to ten dowód osobisty powinien być wystawiony na podstawie polskiego aktu urodzenia, w którym są wpisane imiona Bartosz Adam. Gdyby otrzymanie polskiego dowodu osobistego nastąpiło przed zawarciem małżeństwa, to w projekcie protokołu zawarcia małżeństwa wpisze Pani imiona takie, jakie wynikają z polskich dokumentów, czyli Bartosz Adam i wszystko będzie się nam zgadzało. W dniu zawarcia małżeństwa, sprawdzając tożsamości osób wstępujących w związek małżeński, Pan będzie się legitymował polskim dowodem osobistym, w którym będzie miał wpisane imiona Bartosz Adam.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Szwedzki paszport
PostWysłany: 07 Cze 2017, 06:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Natomiast gdyby uzyskanie polskiego obywatelstwa nastąpiło przed zawarciem małżeństwa i był na to dokument ale w dniu zawarcia małżeństwa Pan jeszcze nie posiadał polskiego dowodu osobistego, to w protokole zawarcia małżeństwa zapis imion będzie Bartosz Bartek i tak musi pozostać, bo w tym przypadku nie będzie jeszcze polskiego dowodu osobistego (a dokument nadania obywatelstwa polskiego nie zawiera zdjęcia), na podstawie którego będzie mogła Pani potwierdzić tożsamość osoby zawierającej małżeństwo. Po sporządzeniu aktu małżeństwa na imiona Bartosz Bartek (mając kserokopię dokumentu nadania obywatelstwa polskiego, które trzeba będzie włożyć do akt zbiorowych), doda Pani wzmiankę do aktu małżeństwa - na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 6 ustawy np. o treści ;Z dniem......czyli z dniem nadania obywatelstwa polskiego, mężczyzna, którego akt małżeństwa dotyczy nosi imiona Bartosz Adam. Do naniesienia takiej wzmianki nie jest przecież potrzebny dowód osobisty, tylko akt urodzenia, a tam imiona są wpisane jako Bartosz Adam i znowu wszystko będzie się nam zgadzało.
Nie można w takiej sytuacji sprostować aktu małżeństwa na podstawie aktu urodzenia, bo akt małżeństwa sporządza się na podstawie protokołu zawarcia małżeństwa (imiona tam wpisane to Bartosz Bartek) a poza tym stoi temu na przeszkodzie ten fatalny zapis art. 26 ust. 3 ustawy, z którego bezspornie wynika, jakie imiona mają być wpisane i z jakiego dokumentu i taki dokument musi być okazany w dniu zawarcia małżeństwa aby kierownik usc mógł potwierdzić tożsamość osoby składającej oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński.
O tym fatalnym zapisie art. 23 ust. 3 ustawy już pisałam, że jest to "ukłon" w stronę ustawy o cudzoziemcach a później to nam bzdury wychodzą w aktach stanu cywilnego, bo akt małżeństwa różni się od aktu urodzenia, który jest przecież podstawą sporządzenia aktu małżeństwa w zakresie danych osobowych.
Ale to tak jest, jak MSWiA wpisało co chciało już w projekcie ustawy a kierownicy usc własnego interesu nie pilnowali, co widać było po sposobie przeprowadzenia tej konferencji zwanej uzgodnieniową w DSO MSWiA.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Szwedzki paszport
PostWysłany: 08 Cze 2017, 11:09 

Rejestracja: 04 Lip 2013, 12:05
Posty: 78
Pani Krysiu zastanawiam się, czy nie powinien wystąpić w Polsce do kierownika usc w celu naniesienia informacji do aktu urodzenia o zmianie imienia na takie, jakie zmienił sobie w Szwecji zgodnie ze swoim prawem ojczystym. Wnieść podanie do którego dołączy dokument szwedzki, że zmienił imię i dołączyć dokument np. od kiedy nie posiada obywatelstwa polskiego i z jakim dniem je utracił.
Tak jak myślałam, Pan przedstawił mi dwa dokumenty wydane ze Szwedzkiej Agencji Podatkowej w których są imiona takie jak w paszporcie Bartosz Bartek. Jeden dokument to:
Zezwolenie na zawarcie małżeństwa z datą ważności 4 miesiące, drugi Wyciąg z rejestru ludności.
Niniejszym zaświadcza się, że osoba wymieniona powyżej uprawniona, zgodnie z prawem Szwecji, do zawarcia związku małżeńskiego za granicą.
Pod spodem dwie tabelki,
w pierwszej dane mężczyzny: nr dowodu tożsamości (pierwsze 8 cyfr to data urodzenia), nazwisko i imię , miejsce urodzenia oraz adres w Szwecji i obywatelstwo,
w drugiej dane kobiety: Przyszły współmałżonek
nr dowodu (pierwsze osiem cyfr to data urodzenia) nazwisko i imię, miejsce urodzenia i obywatelstwo.
W wyciągu z rejestru ludności wpisane jest tylko jego nazwisko i imiona, adres zameldowania, stan cywilny :WOLNY, i miejsce urodzenia.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Szwedzki paszport
PostWysłany: 09 Cze 2017, 05:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
A dokument zmiany imienia to ten cudzoziemiec posiada, czyli dokument z którego by wynikało jaki organ zmienił mu drugie imię z imienia Adam na imię Bartek? . Jeżeli byłby taki dokument, to byłaby podstawa dodania wzmianki do aktu urodzenia na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 6 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Szwedzki paszport
PostWysłany: 09 Cze 2017, 16:30 

Rejestracja: 04 Lip 2013, 12:05
Posty: 78
Tak posiada i ma zmienić imię w polskim akcie na takie, jakiego używa w Szwecji. Dzisiaj z nim rozmawiałam i mam nadzieję, że uda mu się zrobić to jak najszybciej i ślub odbędzie się w zaplanowanym terminie.
Jeszcze raz bardzo dziękuję Pani Krystyno.
Pozdrawiam serdecznie,
Aneta


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: