PLUSC
http://usc.pl/

udostępnianie materiałów archiwalnych
http://usc.pl/viewtopic.php?f=19&t=11185
Strona 1 z 1

Autor:  neutrino [ 19 Kwi 2017, 14:03 ]
Temat postu:  udostępnianie materiałów archiwalnych

Dzień dobry,
Zwrócił się do mnie przez e-puap człowiek z wnioskiem o przesłanie skanu aktu urodzenia osoby z 1904 roku. Czy musi wykazać, że jest osobą uprawnioną do otrzymania takiego skanu, i czy od skanu powinienem pobrać opłatę skarbową za każdą stronę?

Autor:  Krystyna [ 20 Kwi 2017, 07:00 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

To proszę go zapytać w trybie jakiej ustawy się zwraca, czy w trybie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym...., bo jeżeli tak, to o udostępnienie tego dokumentu może zwrócić się każda osoba i nie pobiera się opłaty skarbowej. Jeżeli w trybie naszej ustawy, to krąg osób jest zapisany w ustawie. Czyli inaczej mówiąc do czego jest to mu potrzebne.
Dlaczego jeszcze księga jest w usc, choć dawno powinna być w archiwum państwowym ?.
Krystyna

Autor:  neutrino [ 20 Kwi 2017, 08:00 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Jestem kierownikiem od niedawna - księgi archiwalne to scheda po poprzedniku. Masa pracy przede mną, żeby to oddać - ale to już inny temat.
Pani Krystyno, mimo, że to jest akt archiwalny, muszę pytać do czego jest potrzebny?

Autor:  Krystyna [ 20 Kwi 2017, 13:33 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Tak trzeba zapytać , bo z aktów dla których minął termin przechowywania w usc robimy już tylko kserokopie, jeżeli stan księgi na to pozwala i musimy wiedzieć czy na tej kserokopii mamy postawić jakąś pieczątkę czy nie, czy ma to być może dokument urzędowy.
Krystyna

Autor:  neutrino [ 21 Kwi 2017, 07:43 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Autor:  Emilia1 [ 26 Maj 2017, 15:28 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Pan chce odpis aktu urodzenia brata dziadka z 1915r. Czy możemy mu wydać xero takiego aktu mimo że nie jest osobą uprawnioną zgodnie z art. 45 ustawy p.o a.s.c.? Potrzebuje go do celów genealogicznych.

Autor:  Krystyna [ 27 Maj 2017, 07:41 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

To jak nie jest osobą uprawnioną, to jak możemy mu wydać dokument, w formie przypisanej do art. 28 ust. 4 ustawy (dokumenty urzędowe), czyli kserokopię aktu. Przecież nas nie interesuje, do czego wydawany jest dokument z ksiąg stanu cywilnego, chyba, że wnioskodawca uprawniony do otrzymania dokumentu napisałby, że jest mu potrzebny do spraw zapisanych w ustawie o opłacie skarbowej, tych spraw od których nie pobiera się opłaty skarbowej od wydawanych dokumentów, lub dokumenty wydawane do tych spraw są zwolnione z opłaty skarbowej.
Krystyna

Autor:  Krystyna [ 27 Maj 2017, 09:44 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Powyżej napisałam o dokumentach urzędowych a teraz o dokumentach nie urzędowych, czyli o kserokopii aktu stanu cywilnego, na którym stawiamy pieczątkę, że kserokopia aktu nie ma mocy dokumentu urzędowego, - art. 130 ust. 5 ustawy. Tu też jest wymóg, co do identyfikacji osoby a zapisanej w art. 45 ustawy. Tylko osoba uprawniona, którą jest osoba wymieniona w art. 45 ustawy może otrzymać kserokopię aktu stanu cywilnego. Jeżeli krąg osób do otrzymania innych kserokopii (np. kserokopii dokumentów przechowywanych w aktach zbiorowych), jest węższy, niż ten zapisany w art. 45 ustawy, to też jest to zapisane w ustawie - art. 26 ust. 5 ustawy.
Dlaczego są takie zapisy w Prawie o aktach stanu cywilnego, dlatego, że kierownik usc to nie archiwum państwowe, którego głównym celem jest przechowywanie dokumentów tam przekazywanych i ich udostępnianie.
Kierownik usc zajmuje się głównie rejestracją stanu cywilnego a jeżeli wydaje jakiś dokument, to jest to dokument enumeratywnie wymieniony w ustawie (odpis aktu, zaświadczenie czy kserokopia aktu, dokumentów w aktach zbiorowych).
Czyli w omawianym przypadku tej osobie, kserokopii aktu wydać nie możemy.
Krystyna

Autor:  Emilia1 [ 30 Maj 2017, 09:07 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Chodziło mi o to czy mogę wydać temu panu odpis aktu brata dziadka z 1915r.- czy stosujemy tu przepisy ustawy o narodowym zasobie archiwalnym (art. 130 ust. 4) czy art. 130 ust. 5. Czyli czy zgodnie z ustawa o narodowym zasobie archiwalnym dostęp do akt ma każdy czy tylko osoby uprawnione.

Autor:  Krystyna [ 30 Maj 2017, 10:00 ]
Temat postu:  Re: udostępnianie materiałów archiwalnych

Kierownik usc nie pracuje na ustawie o archiwach państwowych tylko na naszej ustawie, która jest ustawa szczególną w stosunku do tej ustawy o archiwach. Czyli komu można wydać dokument mamy zapisane w art. 45 ustawy. Ten zapis art. 130 ust. 4 ustawy odnosi się do formy dokumentu urzędowego - kserokopia aktu poświadczona za zgodność z oryginałem z aktem w księdze, bo takiego aktu już się do rejestru stanu cywilnego nie przenosi aby wydać z niego odpis. Do 100 lat z aktu urodzenia wydajemy odpisy (teraz już nawet nie trzeba przenosić aktu do rejestru, bo odpis aktu można wydać z księgi, a po 100 latach od daty sporządzenia aktu już tylko kserokopie aktu.
Ten wnioskodawca nie jest uprawniony do otrzymania żadnego dokumentu z usc ani urzędowego ani nie urzędowego, bo nie jest zapisany w kręgu osób uprawnionych a zapisanych w art. 45 ustawy. Nie wykazał też żadnego interesu prawnego, o którym mówi art. 45, bo interes prawny wynika z prawa materialnego (ustaw), a on ma interes prywatny - będzie sobie drzewo genealogiczne rysował na ścianie w mieszkaniu.
Jak księgi stanu cywilnego zostaną przekazane do archiwum państwowego, to zgodnie z ustawą o archiwach, te akty może przeglądać każdy i robić sobie z nich kserokopie i wynika to chyba z art. 14, ale numer tego artykuł proszę jeszcze sprawdzić.
Krystyna

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/