[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 08:01Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: odpis aktu dla zięcia/synowej
PostWysłany: 14 Lut 2017, 11:08 

Rejestracja: 14 Lut 2017, 11:02
Posty: 1
Witam. Czy jest możliwość wydania odpisu aktu małżeństwa teściów dla synowej bez pełnomocnictwa stosując art. 33 §4 kpa. Cyt. z pewnego portalu: "W sprawach mniejszej wagi USC może nie żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony (art. 33 § 4 KPA). Zważywszy na restrykcyjne ograniczenia wprowadzone przez art. 45 pr.a.s.c. dot. kręgu osób uprawnionych do otrzymania odpisu aktu stanu cywilnego nie można uznać, że wnioskowanie o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego jest „sprawą mniejszej wagi”.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: odpis aktu dla zięcia/synowej
PostWysłany: 15 Lut 2017, 07:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Prawo o aktach stanu cywilnego jest ustawą regulującą postępowanie kierownika usc w sprawach rejestracji stanu cywilnego. W artykule 12 tej ustawy mamy zapis, że Kpa stosuje się tylko wówczas, gdy nasza ustawa nie reguluje jakiś spraw w niej zapisanych. W artykule 45 ustawy mamy krąg osób i podmiotów uprawnionych do otrzymania odpisu aktu, co oznacza, że w omawianym przypadku art. 33 par. 4 Kpa w ogóle w rejestracji stanu cywilnego nie ma zastosowania, pomijając już fakt, że w naszej ustawie nie ma przypadków, o którym mówi art. 33 par. 4 Kpa - w sprawach mniejszej wagi - które może za osobę uprawnioną do dokonania czynności zapisanych w naszej ustawie załatwić członek najbliższej rodziny lub domownik, czyli osoba, która w ogóle może nie być spokrewniona z osobą uprawnioną do dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Nie ma zastosowania Kpa dlatego że ustawa szczególna jaką jest Prawo o aktach stanu cywilnego wyłącza działanie ustawy ogólnej jaką jest Kpa, ustawy dot. postępowania administracyjnego, którego kierownik usc nie prowadzi, bo może prowadzić tylko postępowanie wyjaśniające i tylko w przypadku zapisanym w art. 22 ustawy (jeżeli uzna dowody potwierdzające prawdziwość zgłoszonych danych za niewystarczające).
Postępowanie administracyjne kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, co zapisane jest w art. 1 pkt 1 Kpa. Postępowanie kierownika usc kończy albo sporządzenie aktu stanu cywilnego albo dodanie wzmianki do aktu stanu cywilnego, która jest czynnością materialno-techniczną a nie wpisem na podstawie pozytywnej decyzji administracyjnej kierownika usc. Kierownik wydaje decyzję administracyjną ( całymi tymi elementami decyzji administracyjnej a zapisanymi w art.107 Kpa), tylko wówczas gdy odmawia dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, co zapisano w art. 2 ust. 6 naszej ustawy.
Jeżeli synowa nie jest zapisana w art. 45 ustawy, jako osoba uprawniona do otrzymania odpisu aktu stanu cywilnego, to oznacza, że otrzymać odpis aktu małżeństwa teściów może tylko po złożeniu pełnomocnictwa teściów, bo ci teściowie, są osobami wymienionymi w art. 45 ustawy - są osobami, których akt małżeństwa dotyczy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: odpis aktu dla zięcia/synowej
PostWysłany: 15 Lut 2017, 07:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Natomiast co do tego portalu internetowego, to już widać, że zawiera on sprzeczne informacje, bo zdanie drugie przeczy zdaniu pierwszemu. W zdaniu drugim mamy zapis, że z uwagi na art. 45 ustawy nie można zastosować przepisu art. 33 par. 4 Kpa, a w zdaniu pierwszym, że można zastosować przepis art. 33 par. 4 Kpa.
Ale to tak jest z portalami internetowymi, każdy może pisać co chce i jak chce. Po tym wpisie, który Pan zacytował, ja od razu widzę, że autor tego wpisu nie ma pojęcia o rejestracji stanu cywilnego, bo gdyby miał, to by takich wpisów nie dokonywał. Prawo o aktach stanu cywilnego określa bowiem krąg osób uprawnionych do dokonania poszczególnych czynności i nie ma w nim miejsca na sprawy mniejszej wagi (wszystkie są tak samo ważne),lub osoby takiej jak; członków najbliższej rodziny czy domownika, czyli osobę, która w ogóle może nie być spokrewniona z osobą wymienioną w naszej ustawie, bo może być np. lokatorem w stosunku do właściciela mieszkania. Domownik, to osoba, która mieszka w danym lokalu, czyli pod wskazanym adresem, którego nie widzę aby obecna ustawa o ewidencji ludności z roku 2010r. określała. W poprzedniej ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych z roku 1974. zapis był wyraźny, adres - to miejscowość, nazwa ulicy, numer domu i numer mieszkania.
Natomiast krąg osób uprawnionych do dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, enumeratywnie te osoby w ustawie wymienia' np. przy sporządzeniu aktu urodzenia (art. 57 ust. 1 ustawy - matka lub ojciec), przy sporządzeniu aktu małżeństwa ( art. 76 ust. 1 ustawy - osoba pragnąca zawrzeć małżeństwo), przy sporządzeniu aktu zgonu (art. 93 ust. 2 ustawy - podmiot uprawniony do pochówku, w przypadku jego braku - podmiot określony w ust. 4, 5, 6 art. 93), itd.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron