[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Sty 2018, 19:39Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 25 Paź 2016, 12:26 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Dzień dobry,
Czy dokumenty adopcyjne dot. osoby pełnoletniej, przesłane przez sąd niemiecki są podstawą do naniesienia wzmianki o adopcji w AU? Czy nie potrzeba wniosku osoby zainteresowanej zmianą? Przyznam, że nawet nie wiem czy adoptowania Pani wie, że takie dokumenty trafiły do mnie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 25 Paź 2016, 18:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Co to za dokument sądu niemieckiego?. Jeżeli jest to orzeczenie sądu, to jest podstawa naniesienia wzmianki o przysposobieniu i jest ona zapisana w art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy. Żaden z przepisów art. 24 ust. 2 nie wymaga złożenia wniosku o wpisanie wzmianki dodatkowej do aktu. Jeżeli wniosek taki byłby wymagany, to powinno być to tak zapisane, jak w ust. 3 art. 24 ustawy - o ile wystąpi z takim wnioskiem, a takiego zapisu w ust. 2 art. 24 nie ma. Jeżeli sąd niemiecki wydał orzeczenie o przysposobieniu a każdy sąd działa tylko na wniosek, to osoba która składa taki wniosek powinna mieć świadomość, że to orzeczenie sądu będzie odnotowane w jej akcie urodzenia. I teraz przez analogie go prawa polskiego - orzeczenie sądu polskiego o przysposobieniu też jest wykonywane przez kierownika usc, który przechowuje akt urodzenia osoby przysposobionej. Od takiej osoby też nie żądałby kierownik usc wniosku o naniesienie wzmianki dodatkowej i nie zastanawiałby się czy osoba przysposobiona wie czy nie wie, że to orzeczenie sądu polskiego jest przesyłane do jej aktu urodzenia celem naniesienia wzmianki dodatkowej.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 26 Paź 2016, 07:40 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
To decyzja niemieckiego sądu rodzinnego o przysposobieniu. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Serdecznie Panią pozdrawiam.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 26 Paź 2016, 07:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
A czy fakt, że w Polsce nie można adoptować osoby pełnoletniej nie ma tu żadnego znaczenia?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 26 Paź 2016, 10:31 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Po przejrzeniu forum w tej materii, znalazłem w internecie postanowienie Sądu Najwyższego I CR 124/80, z którego wynika, że przysposobienie pełnoletniego nie jest bezwzględnie sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP. Wydaje mi się, że chyba można to uznać. Jestem od niedawna kierownikiem usc. A Państwo jak praktykujecie w takich przypadkach?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 27 Paź 2016, 08:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie tylko można ale i trzeba. Rozmawialiśmy już o tym na Forum przy sprawie, którą zgłaszała interesantka, jak to USC, podając, że to USC w Poznaniu, się wygłupił, bo nie chciał wpisać wzmianki do aktu urodzenia jej syna, który jako osoba pełnoletnia była przysposobiona przez jej męża na mocy wyroku sądu w Austrii.
Podstawę prawną takiego uznania wyroku sądu zagranicznego mamy zapisaną w art. 57 Prawa prywatnego międzynarodowego, natomiast podstawy odmowy orzeczenia sądu zagranicznego w art. 58 ppm. Przypadku osoby pełnoletniej żadna z przyczyn odmowy uznania orzeczenia sądu zagranicznego a wymieniona w art. 58 ppm nie występuje. Osoba jest pełnoletnia więc musiała wyrazić zgodę na przysposobienie, bo bez jej zgody przysposobienia by nie było, nie ma już przedstawiciela ustawowego, jaki są jej rodzice, bo jest pełnoletnia, żadna zgoda organu państwowego nie jest potrzeba a ograniczeń przysposobienia z powodu zmiany miejsca dotychczasowego miejsca zamieszkania na miejsce zamieszkania w innym państwie też nie ma, bo jest to osoba pełnoletnia i może mieszkać gdzie chce, jeżeli władze obcego państwa jej na to zezwolą.
Natomiast te dwa ostatnie ograniczenia przysposobienia zapisane w art. 58 ppm dot. tylko przysposobienia osoby małoletniej i zapisane są w Kriop a chodzi o to, aby pierwszeństwo w przysposobieniu dziecka o obywatelstwie polskim mieli rodzice o obywatelstwie polskim, a jeżeli są to już rodzice o obywatelstwie obcym, bo polscy rodzice się nie znaleźli, tak jak to ma wielokrotnie miejsce w przypadku dziecka chorego, to aby dać możliwość pierwszeństwa przysposobienia takim rodzicom, którzy mieszkają w Polsce a jeżeli i tacy rodzice- cudzoziemcy zamieszkali w Polsce się nie znajdą, sąd wydaje zgodę na przysposobienie dla rodziców-cudzoziemców zamieszkałych za granicą, bo skoro rodzice dziecka przysposobionego mieszkają za granica, to i dziecko musi mieszkać razem z nimi a wynika to ze sprawowanej władzy rodzicielskiej na osobą małoletnią.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Adopcja pełnoletniego
PostWysłany: 27 Paź 2016, 12:40 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Dziękuję Pani Krystyno za odpowiedź :D


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: